“Yaşamı ve doğayı savunuyoruz”

Akbelen ormanından vazgeçmeyip, yaşamı ve doğayı savunduklarını ifade eden Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, Akbelen ormanını, Türkiye Çevre Platformu ve Doğaya Güç Kat Ağı bileşeni olarak yüzlerce STK ile savunduklarını belirtti.

“Yaşamı ve doğayı savunuyoruz”
Yayınlama: 31.07.2023 12:53:50
243
A+
A-

Kurulduğu günden beri doğayı, çevreyi ve daha yaşanabilir bir dünyayı savunan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de yer alan ve İkizköylülerin yaşam alanı olan Akbelen Ormanını savunduklarını belirten Başkan Argunağa yaptığı basın açıklamasında şunları kaydetti: “Batman’dan da ses vererek desteğimizi ilan ediyoruz. Akbelen, iklim krizinin yıkıcı etkilerine karşı savunulması gereken; orman yangınları ve insan faaliyetleri nedeniyle hızla azalan orman varlığımızın değerli bir parçası. Bu ormanın çevresindeki yaşam, tarım alanları, köyler, binlerce yıllık kadim kültürü ile birlikte yöredeki kömür madenleri tarafından 40 yılı aşkın süredir ve Çevresel Etki Değerlendirme raporu dahi düzenlenmeden yok ediliyor. Şimdi, bu iki termik santrala kömür çıkarmak adına maden sınırlarının dayandığı Akbelen Ormanı yok edilmek; İkizköylüler ise yerinden edilmek isteniyor. Ormanlarını ve köylerini kaybetmek istemeyen İkizköylüler, dört yıldır madene karşı ormanlarının başında sürekli nöbet tutuyor ve hukuk mücadelesi yürütüyor. Milas’taki kömür ocakları işletme ruhsat sahası içerisinde 60 köy bulunuyor. Şu ana kadar ruhsat sahası içinde kalan köylerden 8’i tamamen 15’i ise kısmen yok edildi. Bölge halkı yıllardır kömür sebebiyle yaşam alanlarını, geçim kaynaklarını kaybediyor, büyük bir hak gaspına uğruyor. Bunlar yetmezmiş gibi 24 Temmuz’da bölgeye kolluk kuvvetleri eşliğinde girilerek Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine başlandı. Haftabaşından beri devam eden kesimleri durdurmak isteyen köylüler ve yaşam savunucuları ise kolluk kuvvetlerinin şiddetine maruz kaldı ve ablukayla karşılaştı. Biber gazı ve tazyikli sularla, coplarla yapılan müdahaleler devam ediyor.”

“KESİM KARARI DURDURULMALI”

Ülke olarak bilimsel olmayan ve ekosistem yararını öncelemeyen çevre politikaları nedeniyle kirlilik ve sağlık problemleriyle boğuşulduğunu belirten Argunağa, “Doğa tahribatının artması ile gıda güvencesizliği ve ekonomik problemlerle karşı karşıya kalıyor, afetlere açık hale gelen yaşam alanlarımızda büyük bir tedirginlikle yaşıyoruz. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak; İkizköylülerin yanında olduğumuzu bildiriyor, tüm yetkilileri sorunun çözümü için ivedilikle harekete geçmeye çağırıyoruz. Akbelen Ormanı’ndaki abluka kaldırılsın, kesim kararı durdurulsun! Protesto hakkını kullanarak ormanı ve yaşam alanlarını korumaya çalışanlara yönelik uygulanan şiddete ve gözaltı kararlarına son verilsin!” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.