Aşıklar ve Dengbejler buluştu

Türkiye’nin değişik bölgelerinden gelen aşıklar, Batman’ın yerel dengbejleriyle buluşmaya devam ederken, bu seferki Aşıklar ve Dengbejler Buluşması etkinliği Petrol City AVM cafeler sokağında gerçekleşti.

Aşıklar ve Dengbejler buluştu
Yayınlama: 27.08.2023 16:00:47
26
A+
A-

Anadolu’nun en büyük sözlü kültür hazinelerinden olan Aşıklar ve Dengbejler, Batman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Batman Belediyesinin katkılarıyla ilimizde buluşmaya devam ediyor. Batman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Batman Belediyesi ortaklığında düzenlenen “Aşık ve Dengbej Buluşmaları” 5 parkta halkın yoğun ilgisiyle gerçekleşti. Aşık Abdullah Gizlice ve Aşık Temel Turabi ve yerel dengbejlerin katıldığı programlarda vatandaşların isteği doğrultusunda kapanışta halaylarla yapılıyor.

Programın bu seferki durağı Petrol City AVM Cafeler Sokağı oldu. Aşıklar ve dengbejler ezgi ve ağıtlarıyla vatandaşlara unutulmaz bir akşam yaşattılar. Vatandaşlar ezgilere halaylarla eşlik ederek coşkulu anlara ortak oldular.

4 PARKTA ETKİNLİK DÜZENLEDİLER…

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden ve aynı zamanda organizasyon sorumlusu Özcan Çiçek, “Ülkemizin değişik yerlerinden gelen aşıklarımız, ilimizin yerel dengbejleriyle buluşuyor. Hem Anadolu’nun ezgileri hem de bizim yöremizin ağıtları aynı platformda birlikte seslendiriliyor. Programlarımızı daha önce dört adet parkımızda gerçekleştirdik. Atatürk Parkı, Sağlıklı Yaşam Parkı, Karabağ Parkı ve Salih Gök Parkında düzenledik. Sonuncusunu da sirkülasyonun olduğu başka bir mekan olan Petrol City AVM’de gerçekleştirmek istedik. Bu akşam da buradayız. İki dengbejimiz ve iki tane de aşıkımız var. Halkımızla bir araya gelen konuklarımız güzel ezgilerini seslendirecekler” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.