“Belediyenin borcu açıklansın” 

Batman Belediyesinin borcunun şeffaf bir şekilde açıklanması gerektiğini belirten Görevden uzaklaştırılan Batman Belediye Eşbaşkanları Mehmet Demir, Batman halkının var olan borcu bilmesi gerektiğini kaydetti. 

“Belediyenin borcu açıklansın” 
Yayınlama: 22.08.2023 14:05:40
267
A+
A-

“2,5 YILDA YAPILMAYANLARI YAPTIK”

Kayyumun belediyeyi devraldığında Batman Belediyesinin borcu, yapılandırılmış olarak 60 milyon lira olduğunu ifade eden Demir, “Biz kayyumdan devraldığımız zaman Batman Belediyesinin 307 milyon lira borcu vardı. Kayyum döneminde 2,5 yıllık süreç içerisinde kayyumdan toplamda 6 milyon 892 bin TL bir kesinti yapılmıştı. Biz yönetimi devralır alamaz 11 ayda bizden toplamda 82 milyon lira bir kesinti yapıldı. Yani kayyumun yaptığı borçların birçoğu bizden otomatik olarak kesildi ve Batman Belediyesinin bizim dönemimizdeki geliri 16 ila 19 milyon arasındaydı. Buna rağmen, hakikaten 2,5 yıllık süreç içerisinde yapılamayan şeyleri yaptık ve ciddi anlamamda yaptık ve belediyenin borçları 280 milyon TL’ye inmişti” dedi.

“BORCUMUZU PANKARTLARLA DUYURUYORDUK”

Kayyum yönetiminin borç konusunda şeffaf davranmadığını belirten Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Şu anda aldığımız duyumlara göre, her ne kadar kayyumlara çağrıda bulunuyorsak da, bir türlü Batman Belediyesinin borçlarını söylemiyorlar. Geçenlerde Ekrem Canalp’ın bir açıklaması vardı. Batman Belediyesinin borçlarını yüzde 115’ten yüzde 30,5’e indirdiğini ifade ediyor. Ekrem Canalp, Hulusi Şahin’den Batman Belediyesini kaç milyar lira borçla devraldı ve şu anda Batman Belediyesinin borcu kaç milyar liradır? Çünkü bizim edindiğimiz bilgilere göre Batman Belediyesinin 5 milyara yakın borcu olduğu söyleniyor. Bu spekülasyonlara mahal vermeme adına biz nasıl ki her üç ayda bir Batman Belediyesinin gelir giderini sürekli olarak pankartlarda belediyeye asıyor idiysek, o da şeffaf bir şekilde açıklasın ve Batman halkı da var olan borçları öğrensin” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.