Ekmek zammı tepkisi dinmiyor!

Batman’da ekmeğin 8,5 TL’den 11 TL’ye çıkarılmasının ardından günler geçmesine rağmen vatandaşlar zamma tepki göstermeye devam ederken,  bazı fırıncılar vatandaşların alım gücünü düşünerek fiyat konusunda daha esnek davranıyorlar.

Ekmek zammı tepkisi dinmiyor!
Yayınlama: 30.08.2023 12:39:31
97
A+
A-

“SON EKMEK ZAMMI BİZİ NAKAVT ETTİ”

Ekmeğin 11 TL’ye çıkmasını hala hazmedemediğini belirten bir vatandaş, “Gerçekten bu son ekmek zammı bizi deyim yerindeyse perişan etti. 7 nüfuslu bir aileyiz; sadece sabah kahvaltısı için aldığım 7 adet ekmek için 77 TL para ödüyorum. Benim maaşım da düşük ve üstelik kiradayım. Daha bunun elektriği, yemeği, faturası, şusu- busu var. Bence ekmeğin fiyatı 4 TL olması lazım. Çünkü alım gücümüz baya azaldı. Bu ekonomik krizde ekmeğe gelen bu son zam, deyim yerindeyse bizi nakavt etti”  dedi.

“ZAM BİZİ UÇURUMA YUVARLADI”

Yapılan zamla birlikte bir nevi uçuruma yuvarlandıklarını belirten başka bir vatandaş, “İnanın ekmeği 11 TL değil, 21 TL’de yapsalar yine şaşırmam. Çünkü 1 ayda 2 defa zam geliyor, anlamış değiliz. Tam yeni zamma alışmaya çalışırken, gelen başka zamla bir anda yıkılıyoruz. Ekmeğe getirilen peş peşe zamlar bizi daha da yoksullaştırdı. Bunun önüne geçilmezse korkarız ekmek yiyemeyecek duruma geliriz. Artık bu zamlar son bulsun diyorum. Çünkü alım gücümüz iyice düştü, çoluk-çocuk bakıyoruz. Yüksek faturalar, masraflar yetmezmiş gibi bu 11 TL’lik ekmek zammıyla bir nevi uçurumdan yuvarlandık” dedi.

“İNSANLAR BU ZAMMA ALIŞAMADI”

Ekmeğe getirilen zamdan dolayı bazı fırıncılar da hoşnutsuzluğunu dile getirerek vatandaşa destek verdi. Batman SSK Caddesi Sanat Sokağı yanında hizmet veren Öz Çağdaş Ekmek Fırınında yardımcı eleman olarak hizmet sunan Bayram Para, “İnsanlar ekmeğe gelen zamma halen alışmış değil ve tepki göstermeye devam ediyorlar.  Ekmek fiyatı yükselmiş diyorlar. Hakikaten de milletin alım gücü yok. Alım gücü olmadığı için bu şekilde tepki gösteriyorlar.  Ekmek tüketimi bizim milletin kültüründe var olan ana unsurların başında geliyor. Pilav veya makarnanın yanında bile ekmek tüketiyoruz” diye konuştu.

“ALIM GÜCÜ OLMAYANLARA DESTEK ÇIKIYORUZ”

20-25 Yıldır fırıncılık sektöründe olduğunu ve 10 yıl kadar da kahvehanede hizmet verdiğini hatırlatan Bayram Para, “Biz de milletin alım gücüne göre ekmek veriyoruz. Yani illa 11 TL’ye vatandaşa ekmek vermiyoruz. Maddi durumuna göre, parası 8 TL olana, 9 veya 10 TL olana da ekmek veriyoruz. Biz zaten günde 20 ekmekten fazlasını askıda ekmek olarak millete veriyoruz. Bazen yardım alarak bazen de hiç yardım almadan biz kendimiz vatandaşlara ekmek veriyoruz. Biz de millete bir nebze de olsa destek çıkıyoruz” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.