“Fahiş kiralar için hükümet çözüm üretmeli”

İYİ Parti Batman İl Başkan Yardımcısı Mehmet Salih Öztürk, fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için hükümetin yeni çözümler üretmesinin elzem olduğunu belirtti.

“Fahiş kiralar için hükümet çözüm üretmeli”
Yayınlama: 17.08.2023 14:23:29
95
A+
A-

Kira artışı kriterinin devlet tarafından belirlenmesine rağmen, buna dikkat edilmeden yüksek ve fahiş zam oranlarıyla kira artışına gidildiğine dikkat çeken Öztürk, “Bir kahvehane işletmecisi 5 bin TL kira veriyor. Bu mevcut 5 bin TL’lik kira ücretine mülk sahibince yüzde 70 artış yapılırsa, esnaf nasıl kahvehaneyi işletsin? Vatandaş nasıl ev kirasını versin? Biz bu sıkıntıyı defalarca gündeme getirmemize rağmen maalesef görmezden gelindi. Yüzde 60-70 oranında uygulanan kira artışları, insani ve vicdani olarak kabul edilemez bir durum teşkil etmektedir. Yüzde 70’lik kira artışına maruz kalan bir işletmeci nasıl işyerini ayakta tutacak? O işletmecinin evi, işi, ekmeği, her şeyi oraya endeksli. Bu işten belki 15-20 insan ekmek yiyor. Vatandaş, esnaf kiraya mı çalışsın, çoluk- çocuğuna mı baksın bilemiyor. İki arada bir derede kalmışlar. Peki yazık, günah değil mi? Yapacağı tek bir şey kalıyor; o da, kepenk kapatıp gitmek. Çünkü o işletmeci sadece geçim savaşı vermiyor, vergisini de veriyor, Bağkur primini de ödüyor. Ayrıca yanında istihdam edip ekmek verdiği elemanları da var. Peki, nasıl bunların hepsini yapsın?” dedi.

“DEVLET GEREKLİ GİRİŞİMLERDE BULUNMALI”

Bu fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için devletin bir an önce gerekli girişimlerde bulunması gerektiğini ifade eden Öztürk, son olarak devletin kira artışı kararının yüzde 57, 45 olarak belirlediğini hatırlatarak “Bugün Turgut Özal Bulvarı üzerinde 20 bin TL kira veren işyerleri, esnaflar var. Yetmezmiş gibi bu yapılan yüksek kira artışları karşısında insanlar bunun altından nasıl kalksın?” diyerek tepki gösterdi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.