“İmar planı bilimsel gerekçelerden uzak”

Görevden uzaklaştırılan Batman Belediye Eşbaşkanları Mehmet Demir ve Songül Korkmaz, Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki ve HDP il yönetimi ile beraber, basın açıklaması yaparak kayyum yönetimini ve yeni imar çalışmalarını eleştirdi.  

“İmar planı bilimsel gerekçelerden uzak”
Yayınlama: 22.08.2023 18:31:18
Düzenleme: 22.08.2023 18:33
142
A+
A-

“ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI”

Erzenia Ramada Otel’de gazetecilerle bir araya gelen Batman Belediye Eşbaşkanı Mehmet Demir, söz konusu imar planının bilimsel, nesnel teknik gerekçelere dayanmadığını ifade etti. Yeni imarın kuramların görüşlerini barındırmadığını kaydeden Demir, “Arazi kullanım kararlarının eşitlikçi bakış açısından ve dengeli dağılımından yoksun olduğu, sürdürülebilir sağlıklı bir çevreyi yaratamayacağı, yeraltı ve yerüstü su kaynaklarını kirleteceği, ulaşım bağlantılarının yetersiz ve hatalı olduğu tespit edilmiştir. Batman ili merkez ilçesi havaalanı ve çevresini kapsayan alanda uygulama, ilave ve revizyon imar planının 3194 sayılı imar kanunu, mekânsal planlar yapım yönetmeliği, üst ölçekli plan kararları, havaalanları ve çevresindeki yapılaşma kuralları genelgesi, genel şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı bir plan yapıldığı görülmektedir” dedi.

“ASIL AMAÇ BELEDİYENİN İŞGAL EDİLMESİ”

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, kayyum görevlendirmesinin askeri darbelerden hiçbir farkının olmadığını belirtti. Milletvekili Tiryaki, “Belediyeyi bizim yönettiğimiz dönemde herkes elini kolunu sallayarak bütün ihtiyaçlarını görüşebileceği, konuşabileceği biçimde bizler yönetirken, kayyum görevlendirmelerinden sonra adeta birer askeri kışlaya, birer polis karakoluna çevrildiğini biliyorsunuz. Halkın seçme ve seçilme hakkının yok sayılması anlamına geliyor. Halkın temsilcilerinin uzaklaştırılmasının askeri darbeden hiçbir farkı yok. Asıl amaç belediyenin işgal edilmesidir. Asıl amaç belediyelerin elimizden alınmasıdır. Bu yüzden kayyum görevlendirmesi, baştan sona, nereden bakarsanız bakın, hukuka aykırıdır” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.