İzmaritler görüntü kirliliği oluşturdu

Batman’da bir çok yere gelişi güzel atılan sigara izmaritleri ve çöpler, görüntü kirliliği oluşturduğu gibi, çevre ve insan sağlığını da ciddi şekilde tehdit ediyor.

İzmaritler görüntü kirliliği oluşturdu
Yayınlama: 10.08.2023 14:33:31
Düzenleme: 10.08.2023 14:41
34
A+
A-

Eski Havaalanı caddesinde,  kaldırım boyunca yerlere atılan yüzlerce izmaritin görüntüsü objektifimize böyle yansıdı. İzmarit kümelerinin kaldırım ortasında, duvar diplerinde ve ortalık yerde oluşturduğu çirkin manzara, duyarlı vatandaşların tepkisini çekiyor.

Çevre kirliliği konusunda insanları daha duyarlı olmaya çağıran bir vatandaş, ” Gerçekten aklın alacağı bir durum değil. Bir değil, iki değil, yüzlerce izmarit yerlere atılmış. Bu hoş bir davranış değil. Çevremizi koruma noktasında hepimize düşen görevler var. Bu görüntü çok yakışıksız ve sağlıksız bir durum teşkil ediyor. Temizlik görevlileri kentin temizliği için tüm mesailerini harcıyor ama ardından yine ortalık, çöple, izmaritle, plastik atıklarla kaplanıyor. Temizlik görevlisi arkadaşlarımızın işini zorlaştırmaya kimsenin hakkı yok. Sonuçta her izmaritin başına,  her köşe-bucağa bir temizlik görevlisi dikemezsiniz. Belediye gerçekten şehrin temizliği için elinden geleni yapıyor. Bir kısım sorumsuz insanlar da kenti bu şekilde, sağa-sola izmarit atarak, çör-çöp savurarak kirletiyor. Sadece kendimiz için değil, kentte yaşayan tüm vatandaşlarımız, misafirlerimiz ve sevdiklerimiz adına, dini ve insani değerler ve sorumluluklar adına, şehrin temiz tutulması, doğa ve çevrenin korunması gerekir. Refüjlerde, su oluklarında, ağaç diplerinde ve daha bir çok yer ve güzergahta, alan gözetmeksizin,  bazı kendini bilmezler ortalığa izmarit,  çekirdek artıkları, yiyecek ve içeceklerden arta kalan pet şişe, plastik bardak ve ambalajları atmaya maalesef devam ediyorlar. Herkesi bu konuda duyarlı olmaya,  çevre temizliğine katkı sunmaya davet ediyoruz” dediler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.