“Kapanmayla karşı karşıyayız”

Tekstil Sanayi İş Adamları Derneği (TEKSİAD) sürekli artan gider maliyetleri, azalan devlet desteklerinden dolayı sektörde ciddi bir daralma yaşandığını bundan dolayı tekstil işletmelerinin artık ayakta kalmakta zorlandıklarını dile getirdiler.

“Kapanmayla karşı karşıyayız”
Yayınlama: 06.08.2023 13:02:15
31
A+
A-

“MALİYETLER İLE BAŞ EDEMİYORUZ”

Sürekli artan işçilik maliyetleri, akaryakıt zamları, gıda fiyatlarındaki artış, ip, yedek parça ve enerji fiyatlarından dolayı işverenlerin ayakta kalmakta zorlandığını belirten TEKSİAD Başkanı Halil Yaşar, “Bu zor süreçte üreticilerin ayakta kalabilmesi için devlet desteklerinin artması gerekirken tam tersi bir durum yaşanmakta. Geçen sene değişen İŞKUR mevzuatından dolayı işverenlerimiz İŞKUR desteklerinden faydalanamamaktadır. İşverenlerimizin faydalandığı bir diğer destek olan MESEM (Mesleki Eğitim) desteği de İŞKUR destekleri gibi yapılan mevzuat değişiklikleri ile adeta üreticinin faydalanamayacağı bir hale gelmiştir. Bölgemize yatırım gelmesi için yapılan destekler SGK teşviği dışında bir destek kalmamıştır” dedi.

“PERSONEL ALIMI DURDURULDU”

Eskiden Batman’a iş getirmekte zorlanırken artık artan maliyetler ve azalan desteklerden dolayı ülkeye iş getirmekte zorlandıklarını dile getiren tekstilciler, “Özellikle yurtdışı pazarı siparişlerini iptal etmektedir. Tekstil pazarı başka ülkelere yöneliyor.  Maliyetlerden dolayı ülkemize düşük adetli işler bile artık gelmektedir. Yaşanan bu sıkıntılardan dolayı özellikle tekstilciler daha önce astıkları iş ilanlarını indirmiş ve personel alımlarını durdurmuştur” diye konuştular.

“BİR AN ÖNCE ÖNLEM ALINMALI”

Toplantının sonunda konuşan TEKSİAD Başkanı Yaşar, “Yaşanan bu zorlu süreçte önlem alınmaması durumunda işten çıkarmalar ve işyerlerinin kapanması kuvvetle muhtemeldir. İŞKUR ve MESEM mevzuatlarının bir an evvel eski haline getirilmesi ve bu şekilde üretici tarafından verimli kullanılmasının sağlanması gerekir. Üreticinin krediye ulaşması, devlet desteklerinin arttırılması, üreticiden alınan vergilerin düşürülmesi gerekir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.