Kentte inşaat ustası kalmadı

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler nedeniyle demirci, kalıpçı, sıvacı ve seramik ustalarının inşaat için bölgeye gitmesi nedeniyle Batman’da inşaat ustası bulmak zorlaştı. Şehirde kalan inşaat ustaları ise 1-2 günlük işlere gitmedikleri için vatandaş kısa süreli inşaat işlerini yaptırmak için usta bulmakta sıkıntı çekiyor.

Kentte inşaat ustası kalmadı
Yayınlama: 06.08.2023 17:07:13
301
A+
A-

“YEVMİYE MİKTARI KURTARMIYOR”

Yıllardır ekibiyle iş aldığını belirten bir inşaat ustası, hem yevmiyelerin yetersiz olması hem deprem bölgelerine çalışmak için şehir dışına ve hatta yurtdışına akın eden inşaatçılar nedeniyle Batman’da usta kalmadığını belirtti. İnşaat ustalarının genel olarak Batman’da bin 200 TL yevmiye aldığını ve işçilerin yevmiyesinin de 400 ila 600 TL arasında olduğunu kaydeden ekip sorumlusu, “Batman gibi bir yerde bir daire 2 milyon TL’ye çıkmışsa ustaların aldığı yevmiye çok yetersiz kalıyor. Ekonomik şartlar konusunda çok ağır bir süreçten geçiyoruz. Batman’da bir seramik ustası ortalama bin 200- bin 300 TL yevmiye alıyor ama yetersiz bulduğu için deprem bölgelerine, batı illerine çalışmaya gittiler. Hatta yurtdışına gidenler bile var” dedi.

“İNSANLAR BORÇ ALTINDA”

Herkesin borç altında olduğunu kaydeden ekip ustası, “Bekar gençlerimiz asgari ücretle evlenemediği için çoğu Avrupa’ya gidiyor. Deprem bölgesinde ustaların aldığı günlük yevmiye 2 bin TL’ye kadar çıkıyor. Hayat şartları insanları başka yerlere itiyor. O yüzden Batman’da inşaat ustası hemen hemen kalmadı” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.