“Küçük esnaflar darboğazda”

Batman Cumhuriyet mahallesinde Cumhuriyet İlköğretim karşısında faaliyet gösteren Pilatin Demir Doğrama Atölyesi sahibi ve kaynak ustası Hüsamettin Pilatin,  işlerinin eskiye oranla bir hayli düştüğünü belirtti.

“Küçük esnaflar darboğazda”
Yayınlama: 24.08.2023 13:18:31
23
A+
A-

Deneyimli usta, “47 yıldır demir doğrama işi yapıyorum. İşlerimiz iyi değil, hep cepten yiyoruz. Kiramızı bile zor çıkarıyoruz. Maliyetlerin artışı, ekonomideki dalgalanmalar yüzünden piyasa çok durgun” dedi.

47 YILLIK DEMİR DOĞRAMA USTASI…

Küçük esnaflar olarak bu süreçte darboğazda olduklarını kaydeden Pilatin, “Eskiden en azından birçok korkuluk,  demir kapı veya pencere korkuluğu işi yapabiliyorduk ve piyasada bir kıpırdanma vardı. Ancak şu dönemde biz küçük esnaflar adeta darboğaza girmiş durumdayız. 1990’lardan yakın bir zamana kadar işlerimiz iyiydi. Demir doğrama işine ilkin Gök Taksi’de dayımın yanında başladım ve usta olma pahasına hiç ücret almadan 16 sene çalıştım. Toplamda bu işte 47 yıllık bir emeğim var. Ancak son zamanlarda işlerimiz çok düştü. Esnaflar bir bir kepenk indirmeye başladı” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.