“Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız”

Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Sağlık Bakanlığının e-Reçete sisteminde Kürtçe’ye yer verilmemesi ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kürtçe, bu ülkenin yerli dillerindendir, bizimdir, bu sebeple Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız” dedi.

“Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız”
Yayınlama: 31.08.2023 12:39:07
51
A+
A-

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete sistemine 5 dil ekleyip Kürtçe’ye yer vermemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Milletvekili Ramanlı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete uygulamasında yabancı dillere yer verip Kürtçe’ye yer vermemesinin yanlış olduğunu belirterek, “Sağlık Bakanlığı’nın e-Reçete uygulamasında yabancı dillere yer verip Kürtçe’ye yer vermemesi yanlıştır.Milyonlarca vatandaşın konuştuğu Kürtçe’nin resmi dil olmaması sebebiyle kamu hizmetlerinde yer bulamıyor, yabancı dillere tanınan haklar bile yerli dil olan Kürtçe’den esirgeniyor. Kürtçe bu ülkenin yerli dillerindendir, bizimdir, bu sebeple Kürtçe’ye sahip çıkmalıyız” dedi.

“KÜRTÇE RESMİ STATÜYE KAVUŞTURULMALI”

Kürtçe’nin de resmi bir statüye kavuşması ve kamuda kendine yer bulması gerektiğini dile getiren Ramanlı, “Kürtçe’nin de resmi bir statüye kavuşması ve kamuda kendine yer bulması gerekir. Milyonlarca vatandaşın ana dili olan Kürtçe ile kamu hizmetlerinin sunulması, ötekileştirmeyi ve ayrıştırmayı ortadan kaldıracaktır. Türkiye’de bütün etnik unsurlar bir ve beraber yaşamaktadır. Kürt, Türk veya Laz ayırımı yapılmaksızın herkesin haklarının korunması ve tanınması ülkenin huzuruna, barışına ve bütünlüğüne de katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.