Öğrenciler yine yaya kaldı

Batman merkeze bağlı köy ve beldelerde taşımalı eğitim sistemiyle merkez okullarına taşınan öğrencilerin, 2023-2024 eğitim ve öğretim döneminde taşınmayacakları açıklandı. Geçen dönem sayıları 1600’ü bulan öğrencilerin % 50’sinin taşıma ihaleleri iptal edilerek, yüzlerce öğrencinin mağdur olmasına neden olunmuştu.

Öğrenciler yine yaya kaldı
Yayınlama: 15.08.2023 16:28:49
39
A+
A-

2023-2024 Eğitim-öğretim dönemine az bir zaman kala taşıma işinin iptal edilmesine sert tepki gösteren köy muhtarları ve öğrenci velileri, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ne yapmaya çalıştığına bir anlam veremediklerini ifade ettiler.

“ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİM HAKKLARI ELLERİNDEN ALINIYOR”

Yüzlerce öğrencinin merkez okullarına taşınmayarak hayallerinin çalındığını belirten köy muhtarları ve öğrenci velileri; “Geçen yıl belediye otobüsünün gittiği köylerde taşımalı eğitim ihalesi iptal edilmişti. 2022-2023 Eğitim ve öğretim döneminde 800’e yakın öğrenci ciddi anlamda mağdur edildi. Çoğu öğrenci açık öğretim liselerine mecburiyetten geçiş yapmak zorunda kaldı. Bu yıl ise bize gelen bilgiler doğrultusunda bütün köylerde taşımalı eğitimin kaldırıldığını öğrendik. Gerekçe olarak okul yurtlarının boş kaldığı ve isteyen öğrencilere ise yurtta konaklama hizmeti verileceği belirtiliyor” diye konuştular.

”KIZ ÖĞRENCİLER OKULU BIRAKIYOR”

Taşımalı eğitim rezaletinin ardından birçok kız çocuğunun okulu bile bıraktığının altını çizen köy muhtarları ve öğrenci velileri; “Özellikle kız çocuklarımızın yurtlarda kalmasına gönlümüz razı olmaz. Bölge olarak örf ve adetlerimiz ortada. Öğrencinin evi merkeze yakınken, taşımalı eğitim ile gidip gelirken böyle bir kararın alınması doğru değildir. Bizler çocuklarımızı akşam evimizde görmek istiyoruz. Buda bütün anne ve balaların en doğal hakkıdır. Başta Valimiz Ekrem Canalp olmak üzere AK Parti Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu’nun, Hüda-Par Batman Milletvekili Serkan Ramanlı’nın ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran’ın olayı araştırıp taşımalı eğitimi tekrar getirmesini rica ediyoruz” diye konuştular.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.