“Ticaretimizi vicdanlı yapalım”

Ticaret adabı ile ilgili açıklamada bulunan Batman Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı M. Sıddık Çiftçi, “Esnafın müşteriler ile ilişkisinin ticari hayatlarının geleceğini oluşturuyor. Ticaret adabına riayet eden esnafın kazancı doğru orantılı olarak ya artar ya eksilir” dedi.

“Ticaretimizi vicdanlı yapalım”
Yayınlama: 14.08.2023 16:28:24
64
A+
A-

“ESNAFIMIZ İŞİNE DAHA ÇOK SAHİP ÇIKSIN”

Esnafın en büyük kazancı müşterileri ile sağladığı güzel ilişkidir diyen Çiftçi, esnafların işlerinde daima vicdan üzerine düşünmeleri gerektiğini belirtti. Ticaret adabının insanlarla iyi geçinmek olduğunu belirten Çiftçi, “Ticaret ile ilgili tavsiyelerimiz, esnafımız daha çok işlerine sahip çıksınlar. İşlerini istekli yapsınlar. Özveri ile yapsınlar. Biz esnaf olarak Allah’u Teala nimetimizi gönderiyor, Rezzak olan Allah’tır ama müşteri veli nimet olarak bilmemiz lazım. Müşteri geldiğinde saygı ve hürmeti elden bırakmamız lazım. Bu ilk şarttır. Biz ne kadar işimize sahip çıkarsak müşteri o kadar memnun olacak ve müşteri memnun kalarak ayrılacak. Nezaket kurallarına dikkat etmemiz lazım. Nezaket kurallarına dikkat ettikten sonra işimizin gereği nedir? Çeşidin yeterli midir, temizliğin tam mıdır, düzenli midir, hepsini yerine getirmemiz lazım. Üçüncüsü kâr marjımızı vicdanlı koymak lazım. Bu da ticaret ahlaklarından bir tanesidir. Bizler diğer meslektaşlarımızı rakip görerek işlerini batırmaya çalışmamamız lazım. Müşteriyi de zor durumda bırakacak, büyük külfet altına koyacak artışlardan uzak durmamız lazım. Normal kârımızı koyalım, müşteri daha çok ulaşabilsin, istediği ürünü alabilsin” ifadelerini kullandı.

“ESNAFIMIZA KİŞİSEL EĞİTİM DERSİ VERDİK”

Müşteriler ile ilişkiler üzerine daha önce seminerler düzenlediklerini belirten Çiftçi, “Biz daha önce müşterilerimize kişisel eğitim dersi de verdik. Esnafımızda elemanları da gelip yetişsin diye. Biz verdiğimiz eğitimle esnafımıza ticaret ahlakını vermeye çalıştık. Getirdiğimiz eğitmenlerde bunu dile getirdiler. Gelen müşteriyi tebessümle karşılamak gerekiyor. İlk yapmamız gerek budur. Bunu yapınca müşteriye özgüven vermiş oluyorsun. Özgüven olunca müşteri ile samimi bir ortam oluşuyor. Dikkat etmek lazım. Konuşmalarımıza, hal hareketlerimize davranışlarımıza dikkat etmeliyiz” dedi.

“MEMNUN KALAN MÜŞTERİ GÜZEL ADABIN MEYVESİDİR”

Güzel ahlak sahibi olan esnafın kazancını misliyle katlayacağını ifade eden Çiftçi, “Gelen müşteriyi güzelce ikna etmemiz lazım. Bu da güzel ahlakın bir meyvesidir. Ahlakımız çok iyi olması lazım. Esnaf olarak güzel bir ahlak sahibi olmamız lazım. Müşterilerimize aileden biriymiş gibi davranmamız lazım. Bu güveni verdiğimizde karşılıklı bir güven olur ve güzel bir hava içinde geçmiş olur” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.