“Tüketim ekonomisini bize dayatıyorlar”

HÜDA PAR Midyat İlçe Teşkilatının 4’üncü olağan kongresinde konuşan Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, “Tüketim ekonomisini bize dayatıyorlar.

“Tüketim ekonomisini bize dayatıyorlar”
Yayınlama: 22.08.2023 13:21:51
40
A+
A-

Biz bunu bir alışkanlık haline getiriyoruz, tükettikçe tüketiyor ve neticede israfa bulaşıyoruz” dedi. Milletvekili Ramanlı, ekonominin gidişatı, zamlar, vergi ve faiz sistemi, rant ekonomisi ve dar gelirlilerin yaşadığı ekonomik sıkıntıları ele alan bir konuşma yaptı. Acilen rant ve faiz endeksli ekonomi politikasından vazgeçilmesi gerektiğini belirten Ramanlı, denk bütçe oluşturularak vergilerde yeni bir düzenlemeye gidilmesinin önemine dikkat çekti.

“KAPİTALİST FAİZ SİSTEMİ DERHAL TERK EDİLMELİ”

Faize dayalı ve rant ekonomisi sisteminin terk edilmesi, üretime ve istihdama yönelik sistemin kalıcı hale getirilmesi gerektiğini belirten Ramanlı, “Bu kapitalist sistem bazı tuzaklarla bizi sürekli aynı kısır döngüde dönmeye mahkûm ediyor. Tüketim ekonomisini bize dayatıyorlar. Biz bunu bir gelenek haline bir alışkanlık haline getiriyoruz, tükettikçe tüketiyor ve neticede iktisat etmediğimiz için israfa bulaşıyoruz. Peki israf haram değil mi? Elbette ihtiyaçlarımız var, gidereceğiz. Elbette huzurlu ve refah içinde bir toplumda yaşayacağız ama bunu yaparken harama ve israf etmeye lüzum yok ki! Ama bu sistem ısrarla bizim israfa bulaşmamız için elindeki bütün imkanları kullanıyor. Gelin bu israfa bir dur diyelim. Bu sistem, bu rant ekonomisini bize allayıp pullayıp gösteriyor. Rant ekonomisi ihtiyaçtan fazlasını üretime, yatırıma, istihdama yönlendirmek yerine; binalara, betonlara yatırmamız için bizi teşvik ediyor. Bunun neticesi ne oluyor? Yolsuzluk…” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.