“Yıllarca şehrin imar sorununa çözüm getirmediler”

Batman Belediyesi’nden yapılan açıklamada, görevden uzaklaştırılan Belediye Başkanlarının imarla ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

“Yıllarca şehrin imar sorununa çözüm getirmediler”
Yayınlama: 14.08.2023 16:22:58
90
A+
A-

“KAÇAK YAPILAŞMANIN ÖNÜNÜ AÇTILAR”

Batman Belediyesi tarafından yapılan açıklamada özetle şöyle denildi: “Son 3.5 yılda yapılan ve onaylanan 4.230 hektarlık alanı kapsayan planlar incelendiğinde, bu yapılar yüzünden eşit kat ve emsal kararları sanki yokmuş gibi yanlış bir değerlendirme yapılmıştır. Batman Belediyesi Meclisince onaylanan ilave ve revizyon imar planlarının tümünde, geçmiş yıllarda onaylanan imar planları kararları uyarınca imar uygulaması yapılmış parseller korunmuştur. Havaalanı ve çevresi imar planında da bu durum titizlikle ele alınmış, imar kararı olmayan alanlara ilave imar planı yapılmıştır. Şehrin yıllarca ihmal edilen imar sorununa döneminde tek bir çözüm getirememiş, kentin her yerinde kaçak yapılaşmanın önünü açmış, çarpık kentleşmeye sebebiyet vermiş, parsel bazlı yüksek emsallerle yüksek katlar vermekten öteye geçememiş ve en önemlisi yayınlanan imarı bile okuyamayan şahısların kentimizin yeni imar alanlarıyla ilgili konuşmasını büyük talihsizlik olarak değerlendiriyor ve takdiri kamuoyuna bırakıyoruz.”

“EŞİTLİKÇİ İMAR ESAS ALINDI”

Açıklamanın devamında, “Havaalanı ve çevresi imar planında da bu durum titizlikle ele alınmış, imar kararı olmayan alanlara ilave imar planı yapılmıştır. İmar planı alanı içerisinde, geçmiş dönemlerde bütüncül plandan ve yerleşimden kopuk bir biçimde parsel bazında, kişiye özel mevzi olarak imar planları yapılmıştır. Üstelik bu alanlara geçmiş dönemlerde ruhsat da verilmiştir. Kent bütünü planlarını yaparken mevzi olarak yapılmış bu planları, mevzi alanın yakın çevresiyle diğer boş alanları birbirine bağlamak ve bütüncül plana entegre etmek oldukça zor olmaktadır. Havaalanı ve çevresi imar planında da bazı alanlarda mevzi planların çevresinde herhangi bir imar kararı bulunmamakta iken, ilave imar kararları ile imar planı bütünlüğü sağlanmıştır. Kentten ve imar planından kopuk olan alanlar, planın içerisinde sanki özel bir alanmış gibi görünmüş, Oysa ki; ruhsatlı yapısı olan parselin geçmiş yıllarda verilmiş imar kararı korunarak, olası bir itiraz ya da dava sürecinin önüne geçilmiştir” denildi.

“HERHANGİ BİR PARSELE ÖZEL KARAR ALINMADI”

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Ayrıca plan üzerinde işaretli 8 katlı 2 emsalli konut alanları, geçmiş dönemlerde meclislerden geçmiş imar planı kararları ile yapılaşmış, mevcut konut alanlarıdır. Bu konut alanları bu planın kararları değildir. Ticaret alanlarında da benzer bir durum vardır.  18. madde imar uygulaması sınırı ise, geçmiş yıllarda imar uygulaması görmüş ve ruhsat almış yapıları kapsayan parselleri dışarıda tutacak biçimde belirlenmiştir. Herhangi bir parsele özel bir karar üretilmesi söz konusu değildir. Bu durum 3.5 yılda edinilmiş eşitlikçi, toplumsal huzuru sağlayan bir yaklaşımdır. Havaalanı planı için tüm kurum ve kuruluş görüşleri alınmış ve planın askıya çıktığı dönemde de kurum ve kuruluşların itirazları değerlendirilmiştir. Bu nedenle, plan genel şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına aykırı değildir.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.