Arı üreticilerine kovan desteği

Batman’daki bal üreticilerle bir araya gelen Batman Valisi Ekrem Canalp, ‘Örnek İlçe Örnek Ürün’ projesi toplantısı gerçekleştirdi. 

Arı üreticilerine kovan desteği
Yayınlama: 02.10.2023 19:00:51
102
A+
A-

Batman’da bal üretiminin arttırılmasına yönelik Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Vali Canalp’in yanı sıra Sason Kaymakamı Murat Mete, İl Özel İdare Sekreteri Abdulkadir Özer, İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Dr. Reşat Çiftçi, Batman Arıcılar Birliği İl Başkanı Çetin Doyar ve bal üreticileri katıldı. Bin tanesi modern kovan, bin adette geleneksel sepet kovan olmak üzere her yıl 2 bin adet kovan dağıtımı gerçekleştireceklerini belirten Vali Canalp, “5 Yıl süreyle her yıl 2 bin, toplamda da 10 bin kovan dağıtmış olacağız. Modern kovanların kış şartlarında bile kullanılabilmesi için daha da geliştirmeliyiz. Yüksek rakımlı yaylalara taşınabilir hale gelirse, bizim geleneksel kovanlarla da artık çok yüksek kaliteli balın üretildiği yerlere bu kovanları taşırız. Bu şekilde modernize edilmiş, içi toprakla sıvanmış geleneksel kovanlardan bal elde ettiğimiz zaman bu balın kalitesi de, insanların buna vereceği değer de çok daha fazlaşacaktır” dedi.

“KOVANLARI ISIYA KARŞI GELİŞTİRMELİYİZ”

Nitelikli polen tuzaklı modern kovanları toplantıda inceleyen Vali Canalp, “Bu kovanlar hafif oldukları için taşınmaları son derece kolay. Kovanlar yüksek rakımlı çok soğuk yerlerde olacağı için, sadece bu kısımların izolasyon olması yetmez, kapak kısmınında çok iyi bir izolasyon malzemesiyle kapatılması lazım. Buralarda izolasyon çok iyi ama buralarda zayıf kalırsa, ısı kaybından dolayı arıların zarar görmesine sebebiyet verebilir. Bunu daha da geliştirmeliyiz” diye konuştu. Vali Canalp destek olarak kendi maaşından karşılamak suretiyle 10 kadar kovanın maliyetini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.