Batman’da ilk kadın festivali

Batman Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri, 21-22 Ekim tarihleri arasında ‘Özgür Kadın, Özgür Sanat’ şiarıyla yapılacak Kadın ve Kültür Sanat Festivaline tüm halkı davet etti.

Batman’da ilk kadın festivali
Yayınlama: 18.10.2023 16:33:29
482
A+
A-

FESTİVAL 2 GÜN SÜRECEK…

Bu yıl Batman’da ilk kez Kadın ve Kültür Sanat Festivali düzenleniyor. Gazetemizi ziyaret eden Eğitim-Sen Batman Şube Başkanı Nurettin Şimşek, görevden uzaklaştırılan Belediye Eşbaşkanı Songül Korkmaz, Eğitim-Sen yürütme kurulu üyesi Gülhan Oktay Çelik, KESK Kadın Meclisinden Seyran Karabulut ve Genel-İş Şube Eşbaşkanı Narin Erol bu yıl ilk kez düzenlenecek olan festivalle ilgili açıklamalarda bulundular. Platform adına konuşan Seyran Karabulut, “21-22 Ekim tarihlerinde kadın festivali etkinliğimiz olacak. Bu çerçevede, son zamanlarda bu kentte yaşanan kadın cinayetleri ve kadın intiharlarının artmasından dolayı, kadın duyarlılığını ön plana alarak bu programı yapıyoruz. 2 Gün sürecek festivalimizde resim sergisi, paneller, film gösterileri, yöresel kıyafet defilesi, konserler, çocuk atölyesi olacak. Tüm halkımızı bu festivale davet ediyoruz” dedi.

“KADIN, YAŞAMIN ÖZNESİDİR”

 

Savaşların bütün yıkıcılığı ile sürdüğü Ortadoğu’da, inatla ‘savaşa karşı barışı’ savunmanın ne kadar elzem olduğu son yaşanılanlarla birlikte bir kez daha ortaya çıktığını belirten Eğitim- Sen Batman Şube Başkanı Nurettin Şimşek, “Bu yüzden yaşamı esas alan ve doğru yaşanılan bir yaşamı yaşamak, kültürümüzü ve dilimizi daha sağlıklı bir şekilde yarınlara aktarmak, doğru temelde anlatmak ve içini sağlıklı bir şekilde doldurmak amacıyla da bu festivalin yapılması çok değerlidir. Elbette ki kadın teması çok değerlidir, çünkü kadın yaşamın öznesidir” diye konuştu.

FESTİVALDE NELER VAR?

Festivalin ilk gününde Petrol- İş Batman Şubesinde ressam Ruken Ekinci’nin sergisi olacak. Sonrasında BATSO’da Devrim Demir ve Saliha Ayata’nın katılımı ile panel ve “Yıkılacak Duvarlar” adlı filmin gösterimi yapılacak. Akşam saatlerinde Elegance Düğün Salonunda yöresel kıyafetlerin sergileneceği bir gösteri yapılarak, Jin MA ve Eylem Aktaş konser verecek. Festivalin ikinci gününde ise; Gerok MA Petrolkent mahallesinde çocuklarla bir araya gelecek. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Şırnak Milletvekili Newroz Uysal Aslan ve Destar Eş Genel Yayın Yönetmeni Jin Aryen’in katılımıyla panel düzenlenecek. Yine dengbêjler Hediye, Mukaddes, Evîn Sîndî ve Perîxan’ın katılımıyla Dengbêj Divanı kurulacak. Festivalde ayrıca Amed Şehir Tiyatrosu oyuncularının oynadığı “Mirina Jeanne d’Arcê Ya Din/Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü” oyunu Yeni Sahne’de sahnelenecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.