Batman’ın Afgan pazarcıları

Savaş nedeniyle 7 sene önce Afganistan’ın Gazne vilayetinden Türkiye’ye gelen 56 yaşındaki Afgan Zair Nezeri, Batman’da oğluyla pazarcılık yaparak geçimini sağlıyor.

Batman’ın Afgan pazarcıları
Yayınlama: 16.10.2023 12:14:26
171
A+
A-

Raman mahallesinde kurulan Perşembe pazarında çalışırken objektifimize yansıyan Nezeri, “8 senedir Batman’dayız. 6 Yıldır pazarlarda meyve-sebze satıyoruz. Bölge hastanesi ve diğer özel hastanelere sigorta kimliğimizle gidebiliyoruz. Sigortamızı Birleşmiş Milletler ödüyor” dedi.

“SAVAŞTAN ÖNCE AFGANİSTAN ÇOK GÜZELDİ”

Pazardaki işlerinin iyi olduğunu kaydeden Nezeri, “Savaş olmadığı dönemde Afganistan çok güzeldi. Orada da pazarcıydım. Ayrıca fayansçılık işini de yapıyordum. Afganistan meyveleriyle ön plana çıkan bir ülkedir. Mesela oranın elmaları kan gibi kırmızı ve kabukları da çok ince; aynen soğan kabuğu gibidir. Üstelik meyveler orada çok ucuz. Günün birinde savaşın sona ermesinden sonra ülkem Afganistan’a dönmeyi çok arzu ediyorum. Benim kaldığım yerde birçok hane vardı, konu-komşumuz vardı. Savaştan sonra kimse orada kalmadı. Benim de orada evim var. Günün birinde tekrar topraklarımıza, memleketimize dönmenin hasretini çekiyorum ” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.