“Bir halk soykırıma tabi tutuluyor”

SES Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası, ortak basın açıklaması yaparak İsrail’in Gazze’deki hastaneye düzenlediği bombalı saldırıyı kınadı.

“Bir halk soykırıma tabi tutuluyor”
Yayınlama: 19.10.2023 17:46:13
65
A+
A-

“HAMAS SALDIRILARI BAHANE EDİLİYOR”

SES Şube binasında ‘Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz! Coğrafyamızda ve dünyada barış istiyoruz’ şiarıyla yapılan basın açıklamasını okuyan SES Batman Şube Eşbaşkanı Cihan Tüzün, “Coğrafyamızda savaşların yarattığı tahribat ve acılar bitmiyor. Hamas saldırıları bahane edilerek bir halk soykırıma tabi tutuluyor. Savaş zamanı hasta ve yaralılara bakım sağlanması ahlakın, dinin ve insanlık hukukunun gereğidir. Silahlı çatışmalar hukukunda bazı hedeflere saldırılması özel olarak yasaklanmıştır. Hastanelerin bombalanması ve tedavi görenlerin tedavi hakkının engellenmesi Cenevre Sözleşmelerine ve çatışma hukuku kurallarına aykırıdır. ‘Kararlılık gösterisi’ adı altında yapılan saldırı en asgari ahlaki ve insani değerlerden yoksunluğu, bir barbarlığı temsil etmektedir. Bu suçu işleyenler insanlığın vicdanında mahkûm edilmiş, lanetlenmişlerdir” dedi.

“DÜNYADA BARIŞ DİYORUZ”

İsrail devleti hükümeti daha fazla suça bulaşmamak için saldırıları durdurması gerektiğini belirten Tüzün, “Ateşkes sağlanmalı, insani yardımlara yönelik engellemeler kaldırılmalı, sorunların barış ve diyalog yoluyla çözümü esas alınmalıdır. SES Batman Şubesi ve Batman Tabip Odası olarak bir kez daha İsrail’in soykırıma varan Gazze şeridindeki hastaneye ve sivillere yönelik tüm saldırıları kınıyoruz. Bir kez daha ülkemizde, coğrafyamızda ve dünyada barış diyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.