Çay, şeker zammı keyifleri kaçırıyor

Kahvehane ve cafe işletmecileri için olmazsa olmaz ürünlerin başında gelen çay ve şeker fiyatlarının sürekli zam alması, esnafın keyfini kaçırmış durumda.

Çay, şeker zammı keyifleri kaçırıyor
Yayınlama: 19.10.2023 14:47:55
65
A+
A-

Maliyetlerin artması yüzünden kar oranlarının giderek düştüğüne dikkat çeken kahvehane esnafı, şekere ve çaya gelen zamlardan dolayı iş yapamaz duruma geldiklerini belirttiler. Batman’da bir kahvehane işletmecisi, “Kuru çaya, şekere durmadan zam geliyor. Neredeyse her 15 günde bir yeni zamlarla karşı karşıya kalıyoruz.

Çayın kilosu 150 liraya çıkarken, şeker de 40 lira. Şimdi varın siz bir hesap yapın. Kuru çayın kilosu geçen sene 60 TL idi, bu sene 150 liraya yükselmiş. Şeker ise 10-15 TL civarında iken bu sene 40 lira olmuş. Yani fiyatları yüzde 100’den fazla oranda artmış. Bu maliyetlerle iş yapmak gerçekten çok zor. Ayrıca kiramızı, elektrik, su ve personel parasını hesaba kattığımızda gerçekten boşuna çalışıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Sadece kiraya bile çalışsak içerideyiz. Yapacak bir şey yok, çoluk çocuğumuzun rızkı için çalışmaya devam edeceğiz ama bu şartlarda kazanç sağlamak oldukça zor. Her şey 2-3 kat artmış. Bu da bizi üzüyor” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.