Dönerciler, tavuk zamlarından şikayetçi

Batman’da tavuk dürüm satışı yapan birçok firma, fiyatlardan dolayı vatandaşların dönere ilgilerinin az olduğunu kaydettiler. Ortalama 40 TL civarında olan tavuk dürümün artık vatandaşların alım gücünü aştığını hatırlatan salon sahipleri, işlerinin de iyi olmadığı konusunda görüş belirttiler.

Dönerciler, tavuk zamlarından şikayetçi
Yayınlama: 10.10.2023 16:56:34
253
A+
A-

“İŞLERİMİZDE DÜŞÜŞ VAR”

Batman Gülistan caddesi girişindeki Şehir Sofrasında tavuk döner ustası olarak çalışan 32 yaşındaki Hakan Yılmaz, “Bu sektörde 10 yıldır hizmet vermekteyim. Burada döner, pilav üstü ve ızgara çeşitlerimizi servis etmekteyiz. Şuan bir adet tavuk dürüm fiyatı, ayran dahil olmadan bile 40 lira. Vatandaşlar ekonomik sebeplerden dolayı eskisi gibi döner alıp yiyemiyor. Buna bağlı olarak da işlerimiz iyi değil. Saat 2 olmasına rağmen daha 10 tane dürüm satmış değiliz. Bütün personellerimiz de iş olmadığından dolayı oturuyorlar” dedi.

“İNSANLAR NAKİT YERİNE KREDİ KARTI KULLANIYOR”

Salon işletmecisi Erkan Tapkan, “Son dönemlerde maalesef işler iyi değil. Hemen hemen her gün zam gelmesinden kaynaklı olarak insanların artık alım gücü kalmadı. Eskiden alışverişlerini nakit parayla yapan insanlar bugün kredi kartlarına yükleniyor. Kredi kartı kullanımı olduğu için bizler de pos cihazı kullanmak zorundayız ama bankaların son dönemlerde yaptığı POS ödemelerinin artışı nedeniyle bizler de esnaflar olarak ciddi bir kayba uğruyoruz. Çünkü nakit direkt olarak cebimize giriyor ama pos olduğunda banka kesinti yapıyor. Eskiden 1,9 olan kesinti şuan yüzde 4’lerde” diye konuştu.

“HAFTADA EN AZ İKİ DEFA ZAM GELİYOR”

En çok kullanmış oldukları tavuk ürünlerine hafta en az iki defa zam geldiğini hatırlatan salon işletmecisi Tapkan, “Geçen haftadan bu haftaya baktığımız zaman tavuğa bir hafta içerisinde 5 TL zam geldi. Geçen sene 24 TL olan bir tavuk şimdi 54-55 TL’ye bize geliyor” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.