Eğitim alan kadınlar gelir kapısı oluşturdu

Batman’da açılan sanat atölyesinde eğitim alan ve boş vakitlerini değerlendiren kadınlar, sertifika alıp ev ekonomisine gelir kapısı oluşturdu.

Eğitim alan kadınlar gelir kapısı oluşturdu
Yayınlama: 26.10.2023 12:00:11
60
A+
A-

Batman’da İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de destek verilen “çini sanatı” başta olmak üzere birçok sanat dalının öğretildiği sanat merkezi açıldı. Sanat merkezine gelen kadınlar çini, resim, kara kalem ve seramik sanatını öğreniyor. Eğitimlerini tamamlayan kadınlara İl Milli Eğitim Müdürlüğünce sertifika verilerek bu sanatlarının devam ettirebilme imkanı veriliyor. Çini sanatın geliştirmek istediğini belirten Sanat Merkezi Hocası Serap Uçun, “Burada öğrencilerimize hem özel ders veriyoruz hem de birebir ilgileniyoruz. Öğrencilerimiz kendi eksikliklerini görüp bu durumdan daha çok faydalanıyor. Biz, daha çok çini üzerine yoğunlaştık. Çünkü çini bizim en büyük eksikliğimizdi. Artuklulardan kalan bir sanat ve Osmanlı dönemine kadar da devam etmiş. Uzun zaman içinde ise unutulmaya yüz tutmuş bir meslek haline gelmiş. Bundan dolayı bu mesleği geliştirmek istiyoruz” dedi.

“SERAMİK SANATINA ÇOK TALEP VAR”

Seramik sanatında şehir olarak çok eksiklik olduğunu söyleyen Uçun, “Çini dışında seramik sanatına çok fazla talep var. Seramikte de toplum ve şehir olarak çok büyük eksikliğimiz var. Seramiği ilerletmek istedik ve onda da gelişmeler sağlıyoruz kursiyerlerimize. Eğitim almak isteyenleri geliştiriyoruz. Burası atölyemizin mutfak kısmı. Hem eğitiyorum hem de üretim yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse öğrencilerimiz bir obje veya kullanılabilir bir mutfak malzemesi elde edebiliyor” diye konuştu

“ÜRÜNLER FIRINLANIYOR”

Elde edilen ürünlerin satılarak gelir kapısı oluşturduğunu dile getiren Uçun, “Bizim ürünlerimiz de şu anda yavaş yavaş üretim sağlanıyor. Ürünlerimiz çıktıktan eğitim alanların ürünleri kendilerine ait oluyor. Bu ürünler fırınlanarak gıdaya uygun şekilde kullanılabilir hale geliyor. Onun dışında bu ürünlerin hem satışını yapabiliyoruz ve gelir kapısı oluşturabiliyoruz hem de mesleği öğretince öğrencilerimiz kendi yoluna devam edebilecekler ileriki zamanlarda” dedi. Sanat atölyelerinin kadınlar için güzel bir sosyal faaliyet alanları olduğunu belirten Uçun, “Kadınlar tarafından ilgi gösteriliyor. Şuanda sosyal faaliyet alanında kadınlar çok kısıtlı imkanlara sahip olduğu için burası çok güzel bir sosyal faaliyet alanı oldu. Seramik ve çini kısmına ev hanımlarımızdan çalışan kadınlardan da çok fazla bir talep alıyoruz. Kadınlarımız burada bir şey üretebildikleri için çok mutlu oluyor. Öğrenciler sertifikalarını aldıktan sonra usta öğretici olabilecek. Şu anda Milli Eğitim Müdürlüğü bizlere destek veriyor. Burada öğrenci yetiştiriyoruz ve bizi destekliyorlar. Bu öğrenciler eğitim aldıktan sonra sertifikalandırıyoruz ve diploma sahibi oluyorlar. Çini alanında ileride usta öğretici olarak görev yapabilecekler” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.