“Hayvanlar korunması gereken varlıklardır”

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla açıklama yapan Batman Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Argunağa, hayvanların doğanın dengesinin korunmasında, besin zincirinin oluşumunda olmazsa olmaz rolleri bulunduğuna dikkat çekti.

“Hayvanlar korunması gereken varlıklardır”
Yayınlama: 04.10.2023 13:58:35
32
A+
A-

“DOĞA TÜM CANLILARA AİT”

2001 yılından beri doğa ve çevre için gönüllülük temelinde mücadele veren, kentin aydınlık yarınları için faaliyetler yürüten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği olarak, hayvan hakları için de mücadele verdiklerini belirten Başkan Argunağa, halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını kaydetti. Argunağa, “Tüm hayvanların saygı görme hakkı vardır ve hiçbirine zalimce davranılamaz. Ne yazık ki hayatımızla doğrudan iniltileri olan hayvanların yaşama hakları konusunda gerekli duyarlılığı göstermiyoruz. Ormanları, kutupları, denizleri mahvediyoruz. Bu bölgelerdeki yaşam çeşitliliğini azaltıyoruz, hayvanların canlarına kastediyoruz ve doğanın dengesini bozuyoruz. Çünkü dünyanın yalnızca bizlere ait olduğunu düşünüyoruz. Çevreciler olarak bunu kabul etmiyor, farkındalık çalışmalarıyla doğanın tüm canlılara ait olduğunu, insan soyunun varlığının doğada yaşayan en küçük ve zayıf canlıya bile bağlı olduğunu hatırlatmayı bir görev biliyoruz. Hayvan haklarından söz ederken bazı cahiller sokakta başıboş dolaşan köpekler için çevreciler hakkında yanlış yorumlar yapıyorlar. Dernek olarak sokaklarda başıboş dolaşan ve toplum için tehdit oluşturan köpekleri savunmuyoruz. Bunlar için gerekli tedbirleri almak yerel yönetimlerin yasal görevleridir. Biz doğadaki bütün hayvanların yaşam haklarını savunuyor, toplumu bu konuda bilinçlendirmeye gayret gösteriyor, bu amaçla kış aylarında doğaya yem bırakıyor, etkinlikler düzenliyoruz” dedi.

“KÖTÜLERİN ENSESİNDE OLACAĞIZ”

Toplumda hayvanlara karşı suç işlemek kronik bir hal aldığını kaydeden Argunağa, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hayvanların yaşam hakkı en temel haktır. Hayvanlara eziyet eden, işkence eden, canına kasteden kişi veya kişiler Türk Ceza Kanunu kapsamına alınmadığından hapis cezasıyla yargılanamıyor. Bu konuda yasalarımız ve uygulamalarımız yetersiz kalıyor. Batman Çevre Platformu dönem sözcüsü olan Batman Çevre Gönüllüleri olarak bugün vesilesiyle diyoruz ki; tüm hayvanların yaşam haklarının korunması için toplum olarak duyarlı olmalı, merhametli olmalıyız ancak merhametli olmamız yetmez, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun gerçek anlamda uygulanmasını istiyoruz. Hayvan haklarını savunma konusunda duyarlılığımız devam edecek, kötülerin ensesinde olacağız. Hayvanlara zarar verenlere verilen cezaların Kabahatler Kanunundan çıkarılıp Türk Ceza Kanunu kapsamına alınması için de tüm yetkilileri göreve davet ediyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.