“Kurmanci ve Zazaki’ye atamalar yetersiz”

HÜDA PAR Batman Milletvekili Serkan Ramanlı, Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde 50 atama gerçekleştirildiğini hatırlatarak 20 milyonun üzerinde Kürt vatandaşlar için bu sayının düşük olduğunu söyledi.

“Kurmanci ve Zazaki’ye atamalar yetersiz”
Yayınlama: 04.10.2023 15:50:20
44
A+
A-

Milletvekili Ramanlı, TBMM’de partisinin iç ve dış gündeme ilişkin değerlendirmelerini paylaştıktan sonra gazetecilerin sorularını cevapladı. Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde yaşanan atama azlığının hatırlatılması üzerine Ramanlı, “Öncelikle atama bekleyen Kurmanci, Zazaki ve diğer dillerdeki öğretmenlerin süreç içerisinde ilk zamanlardakine nazaran düşük seviyede, sayıda bir atama yapıldığını hep beraber müşahede ettik. Her ne kadar geçtiğimiz yıl bir kıpırdanma yaşansa da ki Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde 50 civarında bir atama gerçekleştirilmişti ama sayısı 20 milyonun üzerinde olan Kürt vatandaşlarımız için bu sayı elbette ki çok düşüktür” dedi.

“ÖĞRETMEN AÇIĞI KAPATILMALI”

Milletvekili Ramanlı, “Biz isteriz ki herkes kendi ana dilini unutmasın, öğrensin ve öğretebilsin. Bu bizim için bir zenginliktir. Üstelik bu ülkenin asli kurucu unsuru olan bir halkın, bir milletin kendi çocuklarına dilini öğretememesi de elbette ki çok büyük bir zafiyet oluşturuyor. Bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının müfredatına yerleştirilen seçmeli dersler kapsamında öğretilen Kurmanci ve Zazaki lehçelerindeki öğretmen açığının bir an önce kapatılması gerekiyor. Bu ayın sonuna doğru öğretmen atamaları yapılacak, umuyor ve diliyoruz ki geçtiğimiz yılın en az birkaç katı kadar bir öğretmen ataması yapılmış olsun” diye ekledi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.