Mereto Arıcılık, festivale renk kattı

Bal ve arı ürünleri konusunda bölgenin önemli firmalarından olan Mereto Arıcılık firması, 3. Hasankeyf Su, Doğa Sporları ve Turizm Festivalindeki stand alanında boy göstererek,  ziyaretçilere organik bal tanıtım ve satışını yaptı.

Mereto Arıcılık, festivale renk kattı
Yayınlama: 09.10.2023 12:49:41
Düzenleme: 09.10.2023 12:57
194
A+
A-

“ORGANİK BAL ÜRETİYORUZ”

Batman’da 5 yıldan beri arıcılık faaliyetlerinin olduğunu belirten Mereto Arıcılık firması sahibi M. Sıddık Aslanlı, “Organik bal üretiyoruz. Zaman zaman arılarımızı Mereto’nun yüksek rakımlı yerlerine taşıyoruz. Bazen de Bitlis ve Tatvan’a kovanlar içerisindeki arılarımızı taşıyıp oralarda bal üretimi yapıyoruz. Geceleyin kovanlarımızı kapatıp, pikap veya kamyonlara yüklemek suretiyle taşıyoruz. Nitekim arı taşımacılığı gece yapılmaktadır, gündüz yapılamamaktadır. Çünkü arı, gece kovana toplanır, gündüz ise hep dışarıda olurlar. Dolayısıyla da kovanları gece yükleyip, gece indirip Mereto’nun yüksek rakımlı tepelerine bırakıyoruz ve yazın oralarda arıcılık yapıyoruz” dedi.

“ELDE ETTİĞİMİZ ÜRÜNLERİN SATIŞINI YAPIYORUZ”

Elde edilen ürünlerin satış ve pazarlama kısmının da önem kazandığını kaydeden Aslanlı, “Organik arıcılık yaptığımız için şeker veya herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Dolayısıyla saf dediğimiz, şifa kaynağı bal üretiyoruz. Kekik, geven gibi, yüzlerce çeşit çiçekten getirilen nektardan oluşmuş süzme balımızın kilosunu şu anda biz bu sene 500 TL’ye satıyoruz. Kara kovan balımızı da 800 TL’ye satıyoruz. Kara kovanın özelliği, peteği, balmumunu, balı, her şeyini, çalışmasını arının kendisi yapıyor ve arı açısından meşakkatli bir iştir. Dolayısıyla balmumu da şifadır. Gramaj olarak da, yarım kiloluk, bir kiloluk ve iki kiloluk süzme ballarımız var” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.