SGK’dan ‘kayıt dışı istihdam’ uyarısı

Batman Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Alaettin Ökten, kayıt dışı istihdam, sahte sigortalılık ile daha etkin bir şekilde mücadele edileceğini belirtti.

SGK’dan ‘kayıt dışı istihdam’ uyarısı
Yayınlama: 17.10.2023 13:33:14
23
A+
A-

 “DENETİMLER YAPILACAK”

Müdür Ökten, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının 2023 Yılı Bilgilendirme ve Rehberlik programı kapsamında yapılacak ve elde edilecek kazanımlar ile ilgili bilgiler paylaştı. Bilgilendirme ve Rehberlik faaliyetleri kapsamında kayıt dışı istihdam, sahte sigortalılık ile daha etkin bir şekilde mücadele edileceğini belirten Müdür Ökten, “Kayıtlı istihdamın artırılmasının güç olduğu sektörler belirlenerek sektörlerin özelliğine uygun kayıt altına alma uygulamalarının geliştirilerek kayıt dışı çalışmayla mücadele konusunda farkındalığı artırmaya yönelik saha çalışmaları yapılıyor. Ayrıca kayıt dışılığın yoğun olduğu sektörler ile küçük ölçekli işletmelere yönelik yıl içerisinde risk analizlerine dayalı denetim ve rehberlik faaliyetleri gerçekleştirilecek. İl genelinde kayıtlı istihdamın önemi, kayıt dışı istihdam ve sahte sigortalılık ile mücadele hakkında ilgili taraflara sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konusunda sektörel bazda ilgili başkanlıklar ve odalar ile görüşülerek, üyelerini bilgilendirme ile bilinçlendirme çalışmaları kapsamında hazırlanan broşür ve kılavuzların ilgili oda ve başkanlıklara verilecek” dedi.

“MESLEK ODALARI BİLGİLENDİRİLİYOR”

Sosyal Güvenlik Kurumunca kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında sadece denetim faaliyetlerinin yürütülmediğini aynı zamanda rehberlik ve bilgilendirme amaçlı yoğun ve yaygın faaliyetlerin de yürütüldüğünü belirten Öktün, “İl Müdürlüğü olarak ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ziyaret edilerek sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri, yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında bilgilendirmeler yapılıyor. Söz konusu bilgilendirme ziyaretlerimiz başta Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odaları ve Esnaf Odaları olmak üzere ilin önde gelen meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları ile bu kuruluşların sektör temsilcilerine yapıyoruz. Ziyaret kapsamında kayıt dışı istihdamın sakıncaları, istihdam teşvikleri, işveren yükümlülükleri, yabancı çalışanların sosyal güvenlik hakları ve çalışma izinleri konularında bilgilendirmede bulunuyoruz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.