Üniversitede ‘yüksek fatura’ isyanı!

Batman Üniversitesi’nde elektrik faturalarının ticari tarifeyle ödendiği kaydedildi. Üniversitenin lojmanlarında oturan personeller, Batman’ın en pahalı elektrik ve suyunu kullandıkları belirlendi.

Üniversitede ‘yüksek fatura’ isyanı!
Yayınlama: 02.10.2023 19:02:52
241
A+
A-

LOJMANLARA OSB ELEKTRİK FATURASI

2015 yılında TOKİ tarafından devri alınan Üniversitenin Batı Raman kampüsünde bulunan 100 lojman dairesinin, mesken olmasına rağmen sanayi tipi elektrik tarifesi kullanıldığı faturalandırmayla ortaya çıktı. Doğalgaz aboneliğin mesken olarak yapıldığı ama elektrik sisteminin 2015 yılından bugüne üniversite tarafından abonelik sisteminin yapılmaması nedeniyle üniversite kendi personellerine elektrik dağıtım şirketine ödediği sanayi tipi kullanımla faturalandırdı. Lojman sakinlerinin maaşlarındaki yüksek kesinti sonrası ortaya çıkan rakamlar sonrası personellerin dava açma hazırlığında olduğu öğrenilirken, DEDAŞ ile yapılan yazışmalarda Üniversitenin Yapı İşleri Daire Başkanlığı’nın lojmanlar için kullandığı trafoları devretmek istemediğinden sürecin uzadığı iddia edildi. Milli Emlak’tan görüş alan Üniversite yönetimine ‘Ticari kesintinin yapılması ancak bir an önce abonelik işlerinin başlatılması’ hususuyla Milli Emlak’tan cevap alan üniversite abonelik işlerinde gelişme kaydedemediği öğrenildi.

KAMPÜSTE EN PAHALI ELEKTRİK VE SU

Yaz aylarında marketi kapanıp, ekmek alacak yer bulunmayan Batı Raman yerleşkesinde oturanlar, içme suyu da kullanamıyor. En yakın Emekli TOKİ şebeke suyuna sahip iken 2011 yılında faaliyete geçen Batman Üniversitesi kampüsünde şebeke suyu bulunmuyor. Kuyu suyu kullanan ve Batman’da ölçümlerde en kötü ve sağlıksız suya sahip olduğu tespit edilen üniversite yerleşkesinde personeller suyun metre küpüne 20 lira ödediği belirlendi. Yapı İşlerinin elektrik ve su abonelik sistemini yıllarca başlatmaması herhangi bir cezai işleme tabi tutulmazken, üniversite personellerinin su ihtiyacını hazır su ve arıtma sistemi kullanarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.