“Bozuk musluklarımızı onaralım”

Batman Belediyesi, kentin içme suyu ihtiyacının kesintisiz bir şekilde karşılanabilmesi için vatandaşlara suyun tasarruflu kullanımı konusunda çağrıda bulundu.

“Bozuk musluklarımızı onaralım”
Yayınlama: 28.11.2023 14:10:23
31
A+
A-

Evde alınabilecek tedbirleri sıralayan Batman Belediyesi Su ve Kanalizasyon (BASKİ) Müdürlüğü, şebeke suyuyla bağ, bahçe sulanmamasını, halı yıkamalarında suyun tasarruflu kullanılmasını istedi. Batman’da her ne kadar su sıkıntısı yaşanmasa da, suyu dikkatli kullanarak tasarrufun elden bırakılmaması gerektiğini belirten yetkililer, “Gelecekte su sorununun yaşanmaması için bugünden bazı tedbirlerin alınması gerekiyor. Evimizde akan muslukları mutlaka onarmalıyız. Saniyede bir damla su akıtan musluk yılda 12 bin litre su harcar. Bunu Batman geneline yaydığımızda astronomik rakamlara tekabül etmektedir. Bulaşıklar, elde yıkamak yerine tasarruflu makinelerde yıkandığında yılda 31 bin litre su tasarruf sağlayabiliriz. Tarımda kullanılan vahşi sulama yöntemi de yüzde 50 su kaybına neden olmaktadır. Öte yandan, tasarruflu subaşlığı kullanılması ve muslukların ucuna birkaç liralık perlatör takılması halinde ciddi oranda su faturasında tasarruf sağlanacaktır. Duşta boşa akan suyun temizlik için kullanılması da başlıca alternatif tasarruf tedbirleri arasında yer almaktadır” diye kaydetti.

“ASBESTLİ BORULARDA KÖKLÜ DEĞİŞİM YAPILDI”

Vatandaşların yanı sıra kendilerinin de su tasarrufu konusunda bir dizi önlem ve tedbirler alındığını hatırlatan Batman Belediyesi: “Altyapı seferberliği kapsamında özellikle asbestli borularda köklü değişiklik yaptık. Bununla birlikte hem su kalitesini artırdık hem de kayıp kaçak oranlarında büyük ölçüde düşüş sağlayarak tasarruf elde ettik. Kayıp kaçak su çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir” diye belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.