Dicle Elektrik’te hedef sıfır kaza

Özelleşme sürecinin ardından 10 yılı geride bırakan Dicle Elektrik, en zorlu iş kollarından biri olan elektrik dağıtım sektöründe ‘Hepimizin Hedefi Önce İş Güvenliği’ sloganıyla ‘Sıfır Kaza’ hedefine ulaşabilmek için çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

Dicle Elektrik’te hedef sıfır kaza
Yayınlama: 27.11.2023 13:43:17
84
A+
A-

Son üç yılda alınan tedbirler ve verilen İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitimleri sonucunda sağlanan başarıyı kamuoyu ile paylaşan şirket, bu sayede çalışanın iş yapmasını engelleyecek türden iş kazalarından kaynaklanan kayıp gün sayısının önceki dönemlere göre yüzde 50 oranında azaldığını duyurdu. Dağıtım bölgesini oluşturan Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman’da sürdürülebilirlik odaklı elektrik dağıtım hizmeti veren Dicle Elektrik, başta saha çalışanları olmak üzere tüm personelinin çalışma koşulları ve iş güvenliğini iyileştirmeye yönelik faaliyetlerini aksatmadan sürdürüyor. 2013 yılında başlayan özelleşme sürecinden bugüne iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tüm alanlarda öncü dönüşümlere imza atan şirket, süreç içerisinde gerçekleştirmiş olduğu çalışmaların detaylarını kamuoyuna aktardı.

3 YILDA 12 PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

2020 yılından itibaren İSG alanında 12 projeye imza atan Dicle Elektrik, çalışan sağlığı ve güvenliğine ilişkin sektörde henüz uygulanmayan birtakım tedbirler aldı. Hayata geçirilen projeler arasında ise Diyarbakır’da pilot olarak kullanılan ve 2021 başlarında altı ilde devreye alınan ‘Görüntülü Bas Konuş’ sistemi dikkat çekiyor. Bu sistemle çalışanların enerji kesme-verme işlemlerindeki İSG uyumları, merkezden canlı olarak izlenebiliyor. Elektrik akımına kapılma başta olmak üzere çok sayıda iş kazasının önüne geçen bu sistem, 2023’te müşteri operasyon personelleri tarafından da kullanılmaya başlandı.

İŞ KAZALARINA BAĞLI KAYIP İŞ GÜNÜ AZALDI

Son 3 yıl içerisinde alınan tedbirler sayesinde çalışmayı engelleyecek iş kazalarının ciddi biçimde azaldığını belirten Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, buna bağlı olarak iş kazalarından kaynaklı çalışan kayıp gün sayısında da önceki dönemlere göre yüzde 50 oranında azalma görüldüğünü bildirdi. İSG hedeflerinin ‘sıfır kaza’ olduğunu bildiren Genel Müdür Arvas, alt yüklenici olarak şirkete hizmet veren tesis yüklenicilerine bağlı işçilerin karıştığı iş kazalarında, son dönemde artış gözlenince bu konuda da ciddi tedbirler aldıklarını belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.