“Endüstriyel alanlara ihtiyaç var”

Batman Valisi Ekrem Canalp, Valilik koordinesinde Batman Organize Sanayi Bölge (OSB) Müdürlüğü tarafından düzenlenen kahvaltı programında kentte farklı sektörlerde üretim yapan sanayicilerle bir araya geldi.

“Endüstriyel alanlara ihtiyaç var”
Yayınlama: 09.11.2023 16:31:54
79
A+
A-

TPAO Kristal Park tesislerinde düzenlenen programa; Vali Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, Beşiri Kaymakamı Muhammed Yılmaz, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vecdin Nasıroğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdulkadir Demir, Oda başkanları ile çok sayıda sanayici katıldı. Vali Canalp’in açılış konuşmasıyla başlayan programda; OSB Müdürü Zeynep Akbel’in bilgilendirme sunumunun ardından, İl Özel İdare Genel Sekreteri Abdulkadir Özer ilimizde yapılması planlanan lojistik Kent ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında, Vali Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, ise yapılması planlanan OSB’ler ile ilgi yürütülen çalışmalar hakkında katılımcılara sunum yaptı.

“5 YENİ ENDÜSTRİYEL ALAN İNŞA EDİYORUZ ”

Vali Canalp, Batman’ın iş dünyasını, sanayi ve ticaret dünyasını en geniş katılımla bir araya getiren bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan onuru duyduğunu ifade ederek, “Bir buçuk yıl oldu. Batman’a ilk göreve geldiğim zaman, tespit ettiğim en büyük ihtiyaçlardan bir tanesi istihdamdı, ekonomiydi. Bugün de yapmış olduğum tespit yerli yerinde durmaktadır. Batman’ın en önemli ihtiyacı nedir derseniz, ekonomidir ve her şey Batman’ın üretken bir ekonomiye dönüştürme özelliğidir. Batman’ın yeni endüstriyel alanlara ihtiyacı vardır. Bu kabilden yola çıkmak süreciyle belki de 81 vilayet içerisinde hiç kimsenin girişmeyeceği şekilde, belki hiç kimsenin cesaret edemeyeceği bir şekilde dedim ki; 5 yeni endüstriyel alanı Batman’da inşa edeceğiz. Bu 5 yeni endüstriyel alanların 3’ü Organize Sanayi Bölgesi olacak, ikisi de küçük sanayi sitesi adı küçük ama kendisi büyük olan sanayi siteler olacak” diye konuştu.

“OSB’LERİN KURULUŞUNU 1,5 YILDA TAMAMLADIK”

Türkiye’de OSB’lerin kuruluş süreçlerinin 9-12 yıl arasında bir sürede tamamlandığını, ama Batman’da kurulacak OSB’lerin kuruluş süreçlerinin bir buçuk yılda tamamlandığını ifade eden Vali Canalp, “Biz kendi yeni alanlarımıza başladık. Bakın bir buçuk yılda oldu, şu anda somut adım atma aşamasına geldik. Bunu nasıl yapabildik, birçok aşamayı, merdivenin basamaklarını 3 basamak, 5 basamak birden atlayarak yaptık. Eğer her OSB için katılımcı bulalım, sermaye bulalım, bu aşamaları geçmeye kalkışmış olsaydık; şimdi ancak kuruluş aşamasında olurduk. Ama biz bu aşamaları doğrudan hepsinin baypas ederek başladık.  Var olan OSB’mizin parçalarını, şubeleri, branşları bölerek devam ettik ve bunu devam ettirebildiğimiz için de şu anda hızlı gidiyoruz, hızlı devam edebiliyoruz. Yol alıyoruz” dedi.

“LOJİSTİK KENT KURUYORUZ”

Batman’ın gelecek vadeden gelecek ehemmiyetli vizyon projelerden bir tanesinin lojistik kent olacağını belirten Canalp, “Batman’ın da bölgenin de en önemli ihtiyaçlarından bir tanesidir. Lojistik kenti kurduğumuz zaman, bütün bölgenin lojistik merkezin de gene inşallah Batman’a taşımış olacağız. Merkez Batman olacak. Bunu nereden çıkarıyoruz; bizim sebze halimiz var, Yapanlardan Allah razı olsun, güzel bir girişim.  Batman’ın hali, sadece Batman’ın sebze-meyve ihtiyacını karşılamıyor. Coğrafi olarak bütün bölgenin sebze -meyve ihtiyacı Batman sebze halinden karşılanıyor. Bu düşünce, bir sabah sebze haline yaptığım ziyaret esnasında oluştu. Çünkü oradan dışarıdan gelen insanları zorluğu zaman; kimisi, Midyat’tan geldim diyor, kimisi Tatvan’dan geldim, kimisi Muş’tan geldim, Silvan’dan, Bismil’den ve Siirt’ten geldim. Bu şunu gösteriyor; Batman coğrafi olarak zaten kendisi lojistik olarak merkezi konumunda bir yerdir. Bizim yapmamız gereken şey; eğer sebze-meyvede öyle bir üstünlüğümüz varsa, lojistik olarak her alanda vardır. Dolayısıyla her alandaki bu üstünlüğü hayata geçirebilmenin yolu ve yöntemi nedir? Lojistik kent yapmaktır.  Lojistik kenti yaptığınız zaman; sebze-meyvedeki avantajımız her alanda kullanmış olursunuz. Batman lojistik olarak da bu bölgenin coğrafi olarak bu avantajı kullanmak suretiyle inşallah merkezi haline gelecektir ” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.