Gastronomi festivali start alıyor

Batman Gastronomi ve Kültür Sanat Festivali, “100 Yılın Aşı Binyılın Kardeşliği” mottosuyla bugün kapılarını ziyaretçilere açıyor. Festival 20-26 Kasım tarihleri arasında 7 bölge, 81 ilden Türkiye’nin bütün renklerini Batman’da bir araya getirecek.

Gastronomi festivali start alıyor
Yayınlama: 19.11.2023 15:28:03
657
A+
A-

YÜZYILIN AŞI HAZIRLANACAK…

7 bölge ve şehirlerimizin yöresel lezzet ve el sanatlarıyla temsil edileceği festivalin ilk gününde dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir, dev kazanların başına geçerek Yüzyılın Aşını hazırlayacak. Festival süresince her gün farklı bir bölgenin yöresel yemeği ile Batman ve ilçelerine ait yerel lezzetler ziyaretçilere ücretsiz ikram edilecek. Batman’ın büyükşehir olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirten Batman Valisi ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız ve Türkiye Yüzyılına ilk adımları attığımız bu dönemde, ‘100 Yılın Aşı Binyılın Kardeşliği’ mottosuyla gerçekleşen festivalimizle; Batman’dan Türkiye ve dünyaya güçlü bir kardeşlik ve dayanışma mesajı göndereceğiz” dedi.

AÇILIŞTA ÜÇ ÜNLÜ İSİM

Batman Valiliği ve Belediyesi tarafından düzenlenen festivalin açılışı ünlü televizyoncu Pelin Çift’in sunumuyla gerçekleşecek. Tarihçi Tufan Gündüz’ün de yer alacağı açılışta, ‘Gastronominin Nobeli’ olarak değerlendirilen Basque Culinary World Prize 2023 Ödülü’nün sahibi dünyaca ünlü şef Ebru Baybara Demir, farklı şehirlerden getirilen malzemelerle 100 Yılın Aşını hazırlamak için dev kazanların başına geçecek. 7 farklı coğrafi bölgeden gelen malzemelerin aynı kazanda pişirilmesiyle hazırlanan 100 Yılın Aşı, vatandaşlara ikram edilecek. Festival süresince Karadeniz hamsisi, Ege lokma tatlısı, Marmara tava ciğeri gibi her gün bir bölgenin gastronomisini yansıtan tatlar ziyaretçilerle ücretsiz paylaşılacak. Kağıt kebabından, sumak şerbeti, cevizli sucuk, danuk ve şam böreğe Batman ve ilçelerine ait lezzetler de ücretsiz ikramlar arasında.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.