“Göz göre göre sel felaketi yaşandı”

Görevden uzaklaştırılan Belediye eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, 19 Kasım’da meydana gelen sel felaketinde, yapılan hatalar silsilesi ve ihmallerin sonucunda felaketlerin yaşandığını ifade ettiler.

“Göz göre göre sel felaketi yaşandı”
Yayınlama: 28.11.2023 17:25:41
91
A+
A-

“UYARILARA TEDBİRLER ALINMADI”

Grand Hasankeyf otelde düzenlenen basın açıklamasına HEDEP ve DBP il temsilcileri katıldı. Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Mehmet Demir, “Batman’a göz göre göre bir sel felaketi yaşatıldı. Meteoroloji bas bas bağırdı. Uyarılarını yaptı ve bu uyarılara uygun gerekli tedbirler alınmadı. Dere boyunda yapılan menfezin girişi temizlenmedi. Menfezin girişine konulan demir parmaklıklar alınmadı. Bizden önceki kayyum döneminde yeterli teknik analiz (Hidrolik Analizi) ve proje yapılmadan dere ıslahı yapıldı. Uygun hidrolik kesite göre dere ıslah çalışmaları yapmalıydı. Yerden bir metre yükseklikte üstü kapalı tünel tarzı yanlış olarak yapılan ve bizden sonraki kayyumun menfezi örtecek kadar alanı toprakla doldurması nedeniyle park alanı her iki tarafındaki konutlardan ve bahçelerden yükseltildi. Böylelikle menfezin girişine çöken sel birikintileri temizlenmediğinden su menfeze girmeden menfezin başından itibaren dere boyu boyunca bütün mahallede bahçelerin ve evlerin birinci katlarına doldu taştı. Aşağı mahallelerde de su ve çamur deryasıyla bir felakete yol açtı” dedi.

“GEREKLİ KAMULAŞTIRMALAR YAPILMIŞTI”

“Kayyum Batman halkının iradesinin gasp etmeseydi Batman’a yaşatılan bu felaket yaşanmayacaktı” diyen Demir, “Biz bu taşkının olacağını öngördük ve kamulaştırma çalışmalarına başladık. O bölgede Çamlıbel caddesini açtık. Gerekli kamulaştırmaları yaptık. 2006’da sel felaketini yaşamış ve gıre safaro deresinin gücünü bilen bir yerden o alana girdik. Vatandaşlar tarafından işgal edilmiş yerleri park alanına katmak için girişimlerde bulunduk. Deredeki bazı evleri kamulaştırmak için görüşmelerde bulunduk. Direnç göstermeyen yerlerde dere yatağı tekrardan yapılaşmalar ile işgal edilmesin diye bir metreyi bulan beton çevre duvarı yaptık. Direnç gösterenleri ikna etmeye çalışıyorken ve deredeki kamulaştırmalar daha yapılmadan kayyum atanması yapıldı” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.