“İşsizlerin sayısı 9 milyona ulaştı”

KESK Konfederasyonu yöneticileri ve bağlı iş kollarının MYK’ları 2 Aralık Cumartesi günü Diyarbakır’da yapılacak bölge mitingiyle ilgili olarak basın mensuplarıyla bir araya gelerek bilgilendirmelerde bulundular.

“İşsizlerin sayısı 9 milyona ulaştı”
Yayınlama: 28.11.2023 17:23:16
79
A+
A-

“AÇLIK ORANI 16 BİN TL’YE DAYANDI”

Batman’da yapılan basın açıklamasına KESK MYK üyesi Varol Öztorun, Eğitim-Sen Genel Başkanı Prof. Dr. Necla Kurul, BES MYK’sı Aziz Özkan, ESM MYK’sı Sefer Tuğrul, TÜMBEL-SEN MYK’sı Osman Şeheri ve Siirt şubesi, TARIM ORKAM-SEN MYK’sı Ayşe Tuşi ve Nasır Demirkıran, HABER-SEN MYK’sı İzzettin Ekin ve ESM’den Sefer Tuğrul, KESK Batman Şubeler Platformu temsilcileri ile bileşeni sendikaların temsilcileri katılım sağladı. Ülkeyi yönetenlerin yıllardır anlattıkları masallara yenilerini eklemeye devam ettiklerini kaydeden Öztorun, “Takvimler bugün 28 Kasım 2023’ü gösteriyor. Tablo ortada. İşsizlerin sayısı 9 milyona ulaştı. Her 5 gençten biri, her 3 kadından biri işsiz. Ülkeyi OECD ülkeleri içinde resmi enflasyonu en yüksek ülke durumuna getirdiler. Tüm dünyada gıda enflasyonu düşerken bizde artmaya devam ediyor. OECD ortalaması yüzde 8 iken biz yüzde 72 ile bunun tam 9 katı gıda enflasyonu yaşıyoruz. Açlık sınırı 16 bin TL’ye, yoksulluk sınırı 49 bin TL’ye dayandı. 85 milyonluk nüfusun 51 milyonu açlık sınırı,32 milyonu ise yoksulluk sınırı altında bir yaşam savaşı veriyor” dedi.

“ÇOK KAZANANDAN ÇOK VERGİ ALINSIN”

Halktan, emekten yana bir bütçe için vergide adalet istediklerini kaydeder Öztorun, “ Vergide adalet istiyoruz. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmasını, belli bir servet düzeyinin üzerindeki zenginlerden servet vergisi alınmasını istiyoruz. Yoksulluğu önleyici, dar gelirlileri koruyucu tedbirlerin hayata geçirilmesi için ‘Temel Gelir Güvencesi’ istiyoruz. Yüzde 1’in çıkarı için yüzde 99’u yok sayan adaletsizliğe, haksızlığa karşı çaresiz değiliz. 2 Aralık Cumartesi günü İstanbul ve Diyarbakır’da gerçekleştireceğimiz mitinglerle emeğimize, ekmeğimize, geleceğimize, bütçe hakkımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.