Mevsimlik işçilerin sorunlarını hatırlattı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü toplantıda söz alarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a mevsimlik tarım işçilerinin koşulları ve haklarıyla ilgili tespit ve önerilerde bulundu.

Mevsimlik işçilerin sorunlarını hatırlattı
Yayınlama: 14.11.2023 13:40:49
51
A+
A-

 “ÜRÜNLER BAHÇEDE KALDI”

Bu sene mısır, pamuk ve limon gibi ürünlerin yüksek rekolte ve düşük fiyatlar sebebiyle tarlada bahçede kaldığını ifade eden Ekmen, çiftçilerin işçi ücretlerini karşılayamadığını ve mevsimlik işçilerin bu konuda sıkıntı yaşadığını belirtti. Bununla birlikte mevsimlik işçilerin çalışma ve sosyal hayatlarında iyileştirme yapılmasının, özellikle çocuklar için eğitim olanaklarının sürdürülmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Ekmen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’a mevsimlik tarım işçileriyle ilgili 2010 ve 2017’de yayınlanmış iki genelgeyi hatırlatarak “Mevsimlik tarım işçileri ile ilgili olarak Ömer Dinçer Bakanımız Başbakanlık Müsteşarı olduğunda bir çaba gösterdik ve 2010’ya 6 sayılı bir genelge ile 19 maddeden müteşekkil bir şekilde mevsimlik tarım işçilerinin transferi, konaklaması, ücretleri, sağlığı, eğitimi ve daha birçok detayda çok önemli bir genelge yayınlandı. Bu genelge 2017’ye 6 sayısı ile sayın Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde yine bir Başbakanlık Genelgesi olarak yenilendi, ancak Cumhurbaşkanlığı’na Geçiş Sisteminde biz bu genelgenin izini bulamadık. Bu genelgenin Cumhurbaşkanlığı sistemine uygun bir şekilde yenilenmiş bir metni varsa sizden ricamız bunun kamuoyuyla ve bizimle paylaşılmasıdır” dedi.

“YENİ PROJELER GELİŞTİRİLMELİ”

Geçtiğimiz sezonda mevsimlik tarım işçilerinin yaşadığı trafik kazalarında 18 kişinin hayatını kaybettiği, 178 kişinin de yaralandığını ifade eden Ekmen, mevsimlik işçilerin bulunduğu yerlerde sık sık adli vakaların da yaşandığını ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını belirtti. Geçmişte yayınlanmış genelgelerin bu sorunların birçoğuna çözüm niteliği taşıdığını savunan Ekmen, bu genelgenin uygulanması ve mevsimlik tarım işçilerinin haklarını iyileştirmek için yeni projeler geliştirilmesi hususunda Valiliklerin özel toplantı ve çalışmalar yapması gerektiğini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.