“Şahap vadimizi hizmete açacağız”

Batman Valisi Ekrem Canalp, Hasankeyf’te bulunan Şahap vadisinin Ocak ayı içerisinde hizmete açılacağını belirtti.

“Şahap vadimizi hizmete açacağız”
Yayınlama: 07.11.2023 16:56:19
166
A+
A-

Şahap vadisinde çok sayıda doğal mağaraların olduğunu kaydeden Vali Canalp, “Doğal mağaralara ziyaretçilerimizin güzel bir ortam içerisinde görebilmelerine imkan sağlayabilmek için yakın zaman içerisinde inşallah 2-3 aylık bir periyot içerisinde, muhtemelen de 2024’ün Ocak ay içerisinde Şahap Vadimizi hizmete açacağız. Burada kafeteryalarımız olacak, su kanalı olacak, su kanalı üzerindeki köprülerimiz olacak. Büyük kayalar üzerine oturma bankları olacak, gezi alanlarımız olacak. Çevre aydınlatması olacak. Doğal mağaralarını bu şekilde vatandaşlarımıza Şahap vadisi üzerinden görme imkanı sağlayacağız. Aynı zamanda bir trekking parkuru üzerinden Şahap vadisi üzerinden yamaç külliyesine de vatandaşlarımız bir doğa yürüyüşüyle ulaşma imkanı ve bu vadi üzerinden de Hasankeyf’i de, barajı da, doğal güzellikleri de görme imkanına kavuşmuş olacak. Vadiye bu şekilde gidemeyen vatandaşlarımız için, araçla ulaşım imkanı, karasal imkanı da sağlanmak olacağız” dedi.

“MAĞARA OTELLER YAKIN ZAMANDA AÇILACAK”

Hasankeyf Üçyol’da mağara otellerinin yakın zamanda hizmete açılacağını ifade eden Vali Canalp, “Buradaki mağara otellerimizi de hizmete açtığımız zaman da Hasankeyf’teki konaklama imkanlarında öyle bir katkı sağlayacağız. Bu Üçyol’daki mağara otellerinin dışında hali hazırda şu anda imar işlemlerinin yapmış olduğumuz gene bir kaya otel ve bungalo evler projemiz vardır. Bu da yaklaşık 50 dönümlük bir arazi üzerine kurulacak. Bu da Hasankeyf’in konaklama imkanlarını bu şekilde ilave konaklama imkanlarını arttırmış olacağız. Yapmış olduğumuz projeler bir tanesi gençlik merkezidir. Hasankeyf’imize de inşallah da gençlik merkezimizin de gene aynı şekilde proje ihalesi yapıldı. Şu anda gençlik merkezi üzerinde de bir proje firmamız projesi üzerinde çalışmalarını devam ettiriyor” diye konuştu.

“KONAKLAMA İMKANLARI ATTIRILACAK”

Hasankeyf’te konaklama imkanlarını artıracaklarını belirten Canalp, “Bir başka yapmış olduğumuz uygulama, Midyat taşından, bir doğal taştan Öğretmenevi inşa etmektir. Hasankeyf merkezimizin dışında, Suçeken köyümüzün civarındaki günübirlik tesisler kurmayı hedefliyoruz. Bunun içerisinde de sahil yolu, yürüyüş yolu, oturma grupları, piknik alanları olacak. Vatandaşlarımızın da hem Ilısu barajını doya doya yaşamalarına, özellikle de yaz döneminde, sonbahar-ilkbahar dönemlerinde buraları yoğun bir şekilde kullanılabilmelerine imkan sağlayacak” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.