SELİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Batman Valisi Ekrem Canalp, kentte meydana gelen selin bilançosunu açıkladı.

SELİN BİLANÇOSUNU AÇIKLADI
Yayınlama: 20.11.2023 21:17:23
226
A+
A-

Batman Valiliği’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Vali Canalp, 4 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin ise yaralandığını söyledi. Kentte akşam saatlerinde başlayan yağmurun gecenin ilerleyen saatlerinde etkisini iyice artırdığını vurgulayan Vali Canalp, “Meydana gelen sel sonucunda aynı aileden 4 vatandaşımız maalesef vefat etmiştir. 4 vatandaşımızdan birisi olay anında cesedine ulaşılmıştır. Ancak diğerlerinde daha sonra yapılan çalışmalarla cansız bedenlerine ulaşılmıştır. Gün içerisinde arama kurtarma faaliyetleri bütün vatandaşlarımızın cansız bedenlerine ulaşması suretiyle arama tarama faaliyetleri sonlandırılmıştır. Ayrıca 3 vatandaşımız yaralanmıştır. Bu 3 vatandaşımızdan 2’si taburcu olmuştur. 1 vatandaşımız ise hastanede tedavisi devam ediyor” dedi.

6978 İHBAR YAPILDI

Çağrı merkezlerine gece boyunca 6 bin 978 ihbarın yapıldığının altını çizen Vali Canalp, şöyle devam etti, “Selden etkilenen 140 vatandaşımız kurtarılmıştır. 112 çağrı merkezlerimize Belediyemizin 153 ve 185 çağrı hatlarına 6 bin 978 kişi ihbarda bulunmuştur. Bu 6 bin 978 ihbar bin 620 müdahaleli çağrıya dönüştürülmüştür. 926 personelimiz ile 310 araç ile bu çağrılara müdahalede bulunmuştur. Hasar tespit çalışmaları yapıldığı zamanda az hasarlı 37 binamızı, ağır hasarlı 4 binamızı, yıkık vaziyete olan 4 binamızın olduğu görülmektedir. 12 küçükbaş hayvanımızda telef olmuştur.”

129 KİŞİ PANSİYONA YERLEŞTİRİLDİ

AFAD’ın 15 milyon, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfının ise 19 milyon lira ile selden etkilenenlerin ihtiyaçları için talepte bulunduğunu belirten Vali Canalp, “Selden etkilenen 129 vatandaşımızı pansiyona yerleştirdik. Buralarda barınma hizmetini kendilerine sağlıyoruz. AFAD 15 Milyon, Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfımızda 19 Milyon TL vatandaşlarımızın maddi yardım ihtiyaçlarını yemek, yiyecek, giyecek gibi barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere talepte bulunulmuştur. Aile Sosyal il Müdürlüğümüz tarafından da pisko sosyal hizmet destekleri verilmektedir. Aynı şekilde hem İl merkezimizde hem de 5 ilçemizde var olan aş evlerimizden şu anda sıcak yemeklerimiz afetzede vatandaşlarımıza götürülmektedir. Yarın sabahtan itibaren de bütün afetzede vatandaşlarımıza kahvaltı hizmetini vermeye başlayacağız.” iradelerini kullandı.

İl genelinde 32 köy yolunun da yaşanan heyelanlardan dolayı ulaşıma kapandığını söyleyen Vali Canalp, 18 köy yolunun ulaşıma açıldığını 14 köy yolunda da çalışmaları devam ettiğini kaydetti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.