Tarihi Perpira’nın 9 ayağı onarıldı

Batman Valisi Ekrem Canalp, Bıçakçı köyü sınırı Batman Çayı üzerinde 2 bin yıl önce inşa edilen 990 metre uzunluğundaki tarihi Perpira köprüsünde incelemelerde bulundu.

Tarihi Perpira’nın 9 ayağı onarıldı
Yayınlama: 16.11.2023 17:25:42
302
A+
A-

KÖPRÜNÜN 51 AYAĞI TESPİT EDİLDİ…

Batman’a 6 kilometre uzaklıktaki Bıçakçı köyünde Batman Çayı kıyılarını geçmek için Geç Roma/Erken Bizans döneminde inşa edilmiş ve Artuklular zamanında da onarım gören 2 bin yıllık tescilli bir antik köprü olan Perpıra Köprüsünü turizme kazandırmak için Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihale ile restorasyon çalışması başlatıldı.

Yürütülen çalışmalar ile Jeoradar sondaj sistemiyle 51 ayağı tespit edilen 990 metre uzunluğundaki köprünün ilk etapta 10 ayağı üzengi seviyesinde tamamlanmış, Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izniyle 9 ayağında onarım çalışmalarına başlanmış ve köprünün kalan ayaklarının da kum ve topraktan arındırılıp ilerleyen süreçte tamamının turizme kazandırılması hedeflendiği belirtildi. Köprüde incelemelerde bulunan Vali Canalp’e Vali Yardımcısı Şükrü Alperen Göktaş, Mustafa Caner Culukar, Karayolları Bölge Müdür Yardımcıları Hasan Taş, Fatih Günaydın, Murat Altunç, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri A.Kadir Özer, İl Kültür ve Turizm Müdürü İhsan Aslanlı ile yüklenici firma yetkilileri eşlik etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.