“TERZİLİK ÖLDÜ, TAMİR REVAÇTA”

Terziliğe 1977’de çırak olarak adım atan, sonrasında tekstili terzilikle birleştirerek Batman, İstanbul ve ardından Almanya’ya kadar uzanan mesleğinde yöneticilik de yapan  Şehmus Aktan, “Terzilik mesleği öldü, revaçta elbise tamiri var” dedi. 

“TERZİLİK ÖLDÜ, TAMİR REVAÇTA”
Yayınlama: 05.11.2023 13:28:57
49
A+
A-

“BU MESLEĞİ HAFİFE ALMAMAK LAZIM”

Eski zamana nazaran terzilik mesleğinin öldüğünü ve şu anda elbise tamirciliğinin revaçta olduğunu kaydeden 60 yaşındaki Aktan, ” Şu anda tamir işleri revaçta diyoruz ama tamirciliğin de hakkını vermek lazım. Bu mesleği hafife almamak gerekir. İki gün tekstillerde, makinalarda çalışan bir elemanın gelip de bir yer açması normal değildir. Bir tecrübe, bir memnuniyet lazım. Zaten bizim sektörün olmazsa olmazı müşteri memnuniyetidir. Biz mesleğimizde hem dua alıyoruz, hem para alıyoruz” dedi.

” 1977’DEN BERİ TERZİLİK YAPIYORUM”

Batman’da Yılmazlar Center İş Merkezinde bulunan Uğur Terzihanesi isimli dükkanında mesleğini profesyonelce icra etmeye devam eden Aktan, ”

1977’den beri terzilik yapıyorum. 1977’de takım elbise dikiyorduk. 1983’e kadar kalfa olarak çalıştım. O zamanlar çarşıda  Ulu Caminin karşısında Tütüncüler Pasajı vardı. O pasajda terzi Ramazan Gönülaçar’ın yanında çıraktım. Yani  83’e kadar 3 yıl çırak olarak çalıştıktan sonra 3 yıl kadar da kalfalık yaptım” dedi.

“TEKSTİL SEKTÖRÜNDE YÖNETİCİLİK YAPTIM”

Asıl mesleğinin tekstilcilik olduğunu belirten Aktan, ” 1983’ten sonra İstanbul’a gittim.  Tekstil sektöründe İstanbul’da 1997’ye kadar yöneticilik yaptım.  Batman’da müdürlük görevinde bulundum. 1997’de Almanya’ya gittim.  Almanya’da da tekstil işinde bulundum. Orada 6 yıl kaldım. Yanımda 70 kişi çalışıyordu. 2006’ya kadar, 8-9  yıl kadar orada yöneticilik yaptım” dedi.

 MEMLEKETE DÖNÜŞ..

Almanya’dan memleketi Batman’a 2006 yılında dönüş yaptığını kaydeden deneyimli terzi ve tekstilci Aktan, ” Ben memleketim Batman’da da yıllardır yöneticilik yapıyordum. Birinci caddede Nesrin Tuhafiye isimli dükkanda tekstil malzemesi satıyordum. Ondan sonra tekrar terziliğe dönüş yaptım” dedi.

“SEKTÖRDE  BÜYÜK EMEĞİMİZ VAR “

Almanya’dan sonra son 15 yıldır Batman’da vatandaşlara ve sektöre hizmet sunduğunu ifade eden Aktan, ” Uzunca zamandır bu sektöre emek verdiğimizden dolayı yılların tecrübesine sahibiz. Çok da seçkin müşterilerim var. Terzilikte benim asıl alanım ceket, mont ve kabandır. Bunların tamiratını yapıyorum. Yani bu, Batman’da olmayan bir şey. Beni bu konuda tanırlar. Mont, kaban ve ceketlerin astarlarını değiştiriyorum. Yeniden söküp tamiratını yapıyorum” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.