“Toprağı korumak hepimizin görevi”

Batman Tema Vakfı il yönetimi 13 – 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilen Erozyonla Mücadele Haftası’nı bir dizi etkinlikle kutladı.

“Toprağı korumak hepimizin görevi”
Yayınlama: 19.11.2023 12:29:05
145
A+
A-

Batman Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, TEMA Vakfı Batman il yöneticisi Doç. Dr. Musa Kılıç ve Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Halil Demir ve TEMA üyeleri öğrencilere bir araya geldi.

EROZYON VURGUSU DİKKAT ÇEKTİ

TEMA Vakfı, bu yıl 13 – 19 Kasım tarihleri arasında kutlanan Erozyonla Mücadele Haftası’nı ‘Türkiye Çöl Olmasın’ sloganıyla karşılıyor. Ülkemizin önemli bir bölümünün çölleşme riski altında olduğunu ifade eden TEMA Vakfı Batman İl Yöneticisi Doç. Dr. Musa Kılıç, “Çölleşmenin en önemli sebeplerinden biri de erozyon. İklim kriziyle artan şiddetli yağışlarsa erozyonu artırarak topraklarımızı yok ediyor. Ülkemizde her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor” diyerek toprağı korumanın hepimizin görevi olduğunu bir kez daha hatırlattı. Batman Üniversitesi öğretim üyelerinden ve Tema Batman İl Temsilcisi üyelerinden olan Dr. Öğr. Üyesi  İbrahim Halil Demir ise sunumunda toprak, iklim değişikliği, su ve ağaçlandırma konularına değinerek “Sera gazı salımının 2030 yılına kadar en az %35 oranında azaltılması, kömür başta olmak üzere fosil yakıt kullanımına son verilmesi ve toprak varlığımızın korunarak çölleşme ile mücadele edilmesi konusundaki çağrımızı yineliyoruz” dedi

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.