TÜTÜN EKİCİLERİNDE HAYAL KIRIKLIĞI

Batman Merkez, ilçe ve köylerinde tütün ekicileri, alımların beklentilerin çok altında olduğunu belirterek adeta hayal kırıklığı yaşadıklarını belirtti.

TÜTÜN EKİCİLERİNDE HAYAL KIRIKLIĞI
Yayınlama: 02.11.2023 16:38:13
1.162
A+
A-

“ALIMDA BEKLENTİMİZ 120 BİN LİRAYDI “

Şirketlerin, sözleşme gereklerini yerine getirmemesinden dolayı hak ettikleri fiyatın çok çok altında tütün alımı olduğunu kaydeden bir tütün ekicisi, “Ton başına 120 bin TL fiyat beklentisi içerisindeyken,  şirketler 70 bin TL fiyatla alımlara başladı. Dolayısıyla, şirketler çiftçiyi, beklentilerinin bir hayli uzağında bırakarak hayal kırıklığına uğratmıştır” dedi.

“YÜZLERCE AİLE MAĞDUR OLDU”

Bölgede çok sayıda tütün üreticisinin olduğu göz önünde alındığında, yüzlerce ailenin bu yüzden mağdur duruma düşürüldüğünü kaydeden tütün ekicisi, ” Gerçekten hak ettiğimiz fiyatın çok altında tütün alımı yapılıyor. Biz gecemizi gündüzümüze katarak, bin bir emekle bölgede tütün ekiciliği yapıyoruz. Sonuçta bu iş bizim ekmek kapımız. Yüzlerce aile bu işten ekmek yiyiyor. İnsan hak ettiğini alamayınca da üzülüyor. Bizim beklentimiz kesinlikle bu fiyat değildi. Bizim beklentimiz 120 bin liraydı. Ama öyle olmadı ve hayallerimiz suya düştü. 70 bin TL kesinlikle bizi kurtarmaz. Gerçekten büyük bir mağduriyet oluştu” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.