“Birçok tekstil fabrikası kapanacak”

Batman’daki tekstil sektöründe yaklaşık yüzde 25 oranında bir daralma yaşanacağını belirten Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Çalışma, Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’a soru önergesi sundu.

“Birçok tekstil fabrikası kapanacak”
Yayınlama: 21.12.2023 15:47:39
404
A+
A-

“TEKSTİL FABRİKALARINA DESTEK SUNULACAK MI?”

200’ü aşkın tekstil işletmesinin bulunduğu Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 50 -70 arasındaki tekstil firmasının küçülmeye gittiği belirten milletvekili Oduncu, “Tekstil sektöründeki yatırımcıların ifadesine göre; Batman’daki tekstil sektöründe yaklaşık yüzde 25 oranında bir daralma yaşanmaktadır. Son günlerde birçok firma 2024 yılının maliyetlerini göz önünde bulundurarak aldığı siparişleri Aralık ayının sonuna kadar teslim etmek istemektedir.

Özellikle ihracat yapan firmalar enflasyondan etkilenmemek için ellerindeki siparişleri bir an önce teslim etmek ve yeni yılda enflasyondan etkilenmemek için aldıkları siparişleri 2023 bitirebilmek için vardiya halinde çalışmaktadır. Batman’da bulunan tekstil yatırımcıları desteklenmez ise 2024 yılıyla birlikte artacak olan üretim maliyetini karşılayamaz hale gelecek, birçok tekstil fabrikası kapanacak ve pek çok kişi işsiz kalacaktır. Bu bağlamda; Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 50 -70 arasındaki tekstil firmasının içinde bulunduğu mali durumla ilgili bilginiz var mıdır? Söz konusu tekstil firmalardan çıkarılan işçilerin tekrar işe alınması için bir girişiminiz olacak mıdır? Genç nüfusun fazla olduğu ve birçok emekçinin istihdam edildiği Batman’daki tekstil fabrikalarının kapanmaması için Bakanlığınız tarafından mali destek sunulacak mıdır? Batman’daki tekstil sektöründe yaşanan sorunların çözülmesi için herhangi bir çalışma başlatacak mısınız?” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.