Çaylar hayalet ağlardan arındırılıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ‘Hayalet Av Araçlarının Temizlenmesi’  projesi kapsamında Sason Han çayı ve Kozluk çayları hayalet ağlardan arındırıldı.

Çaylar hayalet ağlardan arındırılıyor
Yayınlama: 13.12.2023 15:40:02
283
A+
A-

55 KİLOMETRELİK ALAN TARANDI…

Sason Han çayı ve Kozluk çayında yapılan hayalet ağ temizleme çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şanverdi, 55 kilometrelik alanda yaklaşık 60 kilogram civarında ağ ve çeşitli av aletleri yakaladıklarını belirtti. Deniz ve akarsularda zaman zaman avcılık yapıldığında ağ araçlarının çeşitli nedenlerle denizlerde akarsularda kaybolduğunu belirten Müdür Şanverdi, “Biz de ilimizde önemli akarsularımızdan Sason ve Kozluk çaylarımızda avcılık yapıldığı zamanlarda çeşitli nedenlerle bu sularımızı kirleten hayalet avcılığa sebebiyet veren av araçlarının temizlenmesi için bir proje başlattık. İlimizde endemik bir tür olan Batman bantlı çöpçü balığının korunması amacıyla özellikle Sason han çayımızda temizlik çalışmasına başlamış olduk. Aynı zamanda Kozluk çayımızda da yoğun bir avcılık yapıldığından dolayı buradaki nehirlerimiz, akarsularımızda temizleme faaliyeti yaptık. Sason ve Kozluk akarsu hattı boyunca Sason’da 30 ve Kozluk’ta da 25 kilometre boyunca temizlik çalışmalarımızı yaptık ve bu çalışmalar neticesinden yaklaşık 60 kilogram civarında ağlarımız ve çeşitli av aletleri yakalamış olduk” dedi.

“BALIKÇILARIMIZ DUYARLI OLMALI”

Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün desteğiyle çevre odaklı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Müdür Şanverdi, “Bu çalışmalarımız neticesinde Sason Han çayımızda bulunan Batman bantlı çöpçü balığımızın korunması ve bu endemik tür balığımızın hayatının davam etmesi açısından bu çalışmalar önem arz etmektedir. Bu çalışmalarda bize yardımcı olan hocalarımıza teşekkür ediyoruz. Batman’da daha temiz akarsularımızın olması için tüm balıkçılarımızı da duyarlı olmaya davet ediyorum” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.