“Halk sağlığı umurunuzda değil”

DEM Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, 2024 yılı TBMM bütçe görüşmeleri Genel Kurul konuşmasında Batman’ın temel sorunlarını dile getirdi.

“Halk sağlığı umurunuzda değil”
Yayınlama: 24.12.2023 13:42:23
42
A+
A-

Batman Çayı havzasında kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesinin yaratacağı çevre tahribatı nedeniyle endişe duyduklarını vurgulayan Oduncu, “Batman Çayı, kentin yaşam kaynağı. Kentin temiz suyunun sağlandığı Batman Çayı havzasına Organize Sanayi Bölgesi kurmak istiyorsunuz. Bunu yaparken kentin hiçbir ilgi sivil toplum kuruluşuna danışmadınız. Kentin temiz suyu kaynağını korumak, iyileştirmek için çalışama yapmak yerine bütün kentin sağlığını tehlikeye atacak projelere imza atıyorsunuz. Halk sağlığı umurunuzda mı değil? Zaten yapısı itibariyle yapılaşmaya uygun olmayan bölgede yüksek maliyetli işler yaparak yine kentin kaynaklarını yandaşlara akıtmaya devam edeceksiniz” dedi.

“YÜKSEK YAĞIŞ SELLERE NEDEN OLMAKTA”

Kayyım politikalarını da eleştiren Oduncu, 2016’dan bu yana belediyeleri yöneten kayyımların Batman kenti ve ilçelerinde ağır tahribatlar yarattığını ifade ederek konuşmasına şöyle devam etti:  “Her yüksek yağış artık kentte sellere neden olmakta. Yaptığınız ıslah çalışmaları soruları çözemedi. Kentin yetersiz altyapısı neredeyse her yağmurda sellere neden oluyor.  Her yağmurda Batman’da artık aynı tabloyla karşılaşmaya başladık. Batman Çayı çevresinde yapacağınız her yapılaşma çalışması, her imar hamlesi sel ve taşkın riskini arttırmaya devam edecektir” diye konuştu.

“BATMAN’A DAİR BİR YATIRIM PROJENİZ YOK”

İstihdama katılım oranınının en düşük olduğu kentlerden birinin de Batman olduğunu belirten Oduncu, “İktidara geldiğiniz günden beri memleketin her noktasında tarım ve hayvancılığı bitirmek için elinizden geleni yaptınız. İklim krizi, etki alanı genişleyen kuraklık tarım alanlarını giderek yok etmekte ve sizin bunun için herhangi bir planınız hatta fikriniz dahi yok. Tarımın ve hayvancılığın giderek azalması Batman gibi başkaca istihdam alanları olmayan kentlerin insansızlaşmasına neden olacak. İstihdama katılım oranının de en düşük olduğu kentlerden biri Batman. Mardin, Siirt ve Şırnak’la aynı kaderi yaşıyor. Batman istihdam yaratacak yatırımların da en az olduğu kentlerden biri. Batman’a dair tek elle tutulur, ufukta görünen bir yatırım projeniz yok. Ekonomik tablonun yandaşlarınız hariç giderek ağırlaştığı genel tablo içinde Batman’a düşen yine derin yoksulluk oluyor. Batman’da binlerce hane sosyal yardımlarla ayakta kalmaya çalışıyor” diye belirtti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.