“Petrol payı verilmeli”

Batman Ak Parti Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde söz aldı. Maden Kanunun değişmesi gerektiğini belirten Nasıroğlu: “Türk Petrol Kanunu’nda devlet hakkıyla ilgili petrolün çıkarıldığı il’e herhangi bir pay ayrılmadığı görülmektedir. Devlet hakkı gelirinin bir kısmının Maden Kanunu’nda olduğu gibi petrolün çıkarıldığı il’e verilmesi gerekiyor” dedi.

“Petrol payı verilmeli”
Yayınlama: 14.12.2023 12:56:39
72
A+
A-

“BATMAN ÖNEMLİ BİR ÜRETİM MERKEZİ”

Genel Kurul’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçelerinin görüşüldüğü Mecliste söz alan Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, Batman’ın Cumhuriyetin kuruluşundan kısa bir süre sonra gerçekleştirilen petrol arama ve üretim faaliyetlerinin olumlu sonuçlandığı yerlerin başında geldiğini söyledi. Batman’ın Türkiye petrol tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Nasıroğlu: “Batman’da toplam 37 petrol ruhsatı bulunmaktadır. Günümüze kadar 1.396 kuyudan toplam 2 milyon 350 bin metre sondaj çalışması yapılmıştır. Ham petrol üretiminde de Batman yüzde 26’yla Türkiye’nin önemli bir petrol üretim merkezidir” dedi.

“PETROLÜN ÇIKARILDIĞI İL’E PAY AYRILMALI”

Nasıroğlu, şöyle devam etti: “Maden Kanunu’na göre çıkarılan madenin ocak başındaki fiyatının yüzde 4’ü devlet hakkı olarak ayrılmaktadır. Devlet hakkının yarısı ise madenin çıkarıldığı ilin özel idaresine aktarılmaktadır. Türk Petrol Kanunu’nda ise devlet hakkıyla ilgili petrolün çıkarıldığı ile herhangi bir pay ayrılmadığı görülmektedir. Aynı şekilde Türk Petrol Kanunu’nda yapılacak bir değişiklikle devlet hakkı gelirinin bir kısmının aynı Maden Kanunu’nda olduğu gibi petrolün çıkarıldığı ile verilmesi gerektiğini düşünmekteyim.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.