Trafikte ‘nezaket’ vurgusu

Batman TP Fatıma Zehra İmam Hatip Lisesi öğrencileri, Turgut Özal bulvarında sürücülerin yayalara karşı daha sempatik ve merhametle yaklaşmalarını teşvik edici pankart ve dövizler taşıdı.

Trafikte ‘nezaket’ vurgusu
Yayınlama: 27.12.2023 16:12:27
46
A+
A-

ÖĞRENCİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ…

‘Trafikte merhamet ve nezaket’ vurgusu yapan öğrenciler, Turgut Özal bulvarı Batman Park önünde açıklamada bulundular. Etkinlikte Batman Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı ekipler de etkinliğe eşlik ederek öğrencileri genel trafik kuralları konusunda bilgilendirip  programa katkı sundular. Öğrenciler adına açıklamada bulunan öğrenci Büşra Yıldırım, sürücülerin yayalara öncelik vermesi gerektiğini belirtti. Yıldırım, “Her gün yürüyerek okula gelirken, sürücülerin ve biz yayaların birbirimize saygı göstermesi gereken bir dünyada yaşıyoruz. Bu saygı, sadece trafik kurallarına uymakla sınırlı değil; aynı zamanda yaya geçitlerinde, yani kara yolu üzerindeki o beyaz çizgilerde, kendimize ve başkalarına karşı sorumluluk almakla da ilgili. Yaya geçitleri, sanki sihirli bir geçiş noktası gibi. Fakat unutmamamız gereken bir şey var: bu beyaz çizgiler, sadece bir yol geçişi değil, aynı zamanda birçok hayatın kesişim noktası. Bu nedenle, bu noktalarda özellikle dikkatli olmalıyız” dedi.

“YAYALARINDA SORUMLULUKLARI VAR”

Sürücülerin araç kullanırken çevredeki yayalara karşı dikkat etmeleri ve onlara öncelik tanımaları gerektiğini ifade eden Yıldırım, şöyle devam etti: “Bu, sadece trafik kurallarına uymakla değil, aynı zamanda birbirimize karşı duyarlı olmakla da alakalı. Hız sınırlarına uymalı, kırmızı ışıkta durulmalı ve yaya geçitlerine yaklaşırken dikkatlerini artırmaları gerekir. Bu birbirimize gösterdiğimiz merhametin bir parçasıdır. Ama burada sadece sürücülerin değil, biz yayaların da sorumlulukları var. Yaya geçitlerini kullanırken dikkatli olmalı, sürücülerden geçiş izni almalı ve her zaman güvenliğimizi düşünerek karşıya geçmeliyiz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.