“Bölgemizde dilimiz kayboluyor”

HÜDA PAR’ın düzenlediği seçmeli ana dil dersine yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Ana Dilimi Seçiyorum’ panelinde konuşan Batman milletvekili Serkan Ramanlı, hiçbir dilin diğer dilden üstünlüğünün olmadığını belirtti.

“Bölgemizde dilimiz kayboluyor”
Yayınlama: 29.01.2024 16:03:42
200
A+
A-

Her dilin kendine göre değerli olduğunu ifade eden milletvekili Raman, “Bölgemizde gün geçtikçe dilimiz kayboluyor. Ana dilimiz diyoruz ama şu an hangi evde annemiz Kürtçe konuşuyor? Ne şekilde asimile olduğumuzun farkında değiliz. Bugün ne yazık ki sokaklarda Kürtçe ve Zazaca konuşulmuyor. Bu da asimilasyonun göstergesidir, bizler için büyük bir ayıptır. Ondan dolayı Allah’ın bizlere hediye ettiği armağana sahip çıkmalıyız. Nitekim dilimiz varlığımızın ve istikbalimizin teminatıdır. Biz dilimize sahip çıkmazsak gün be gün kendi benliğimizi de kaybederiz” diye konuştu.

“OKULLARDA SEÇMELİ DERS BAŞLADI”

Okullarda Yaşayan Diller ve Lehçeler seçmeli ders sürecinin başladığını hatırlatan Ramanlı, “Okullarda dilimizi öğretme imkânı var ve bu süreç tercih dönemidir. Bu tercih süreci 2-3 hafta devam edecek, bunun değerlendirilmesini istiyoruz. Bu yönde yaptığımız panelimiz bir başlangıçtır. Bundan sonra televizyon kanallarında, radyolarda, sokaklarda ve okullarda bunun duyurusunu yapmaya devam edeceğiz. Çocuklarımız bugün ana dillerini öğrenirlerse kültürümüzün ne kadar zengin olduğunu göreceklerdir” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.