Gazetecilerden anlamlı Gazze eylemi

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin de destek verdiği Filistin Dayanışma Platformu’nun çağrısı ile Ankara’da buluşan gazeteciler, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında İsrail’in Gazze’deki saldırılarında hayatını kaybeden meslektaşlarını andı.

Gazetecilerden anlamlı Gazze eylemi
Yayınlama: 11.01.2024 15:47:10
49
A+
A-

Güvenpark’ta yapılan eylemde, görevi başında yaşamını yitiren Filistinli gazetecilerin fotoğrafları ve hayatlarını kaybeden gazetecileri temsilen mesleki ekipmanlar alana bırakıldı. Etkinlikte Küresel Gazeteciler Konseyi’ni Mali Başkan Yardımcısı Yakup Aslan temsil etti.

“FİLİSTİN’DE GÖREV YAPAN MESLEKTAŞLARIMIZI SELAMLIYORUZ”

Gazetecilerle birlikte aynı zamanda gerçekler hedefin alındığını belirten Küresel Gazeteciler Konseyi Genel Başkan Yardımcısı Aslan, “2023 yılında katledilen gazetecilerin sayısı 120 katledilen meslektaşlarımızın 110’u Gazze’de hedef alındı uluslararası mecrada bu katliamların takipçisi olacağız. Tarihte Emperyalizmi ilk kez yenen ülkenin başkentinden sesleniyoruz, emperyalizmi tanıyoruz onu nasıl yeneceğimizi de biliyoruz. Emperyalizme karşı Kurtuluş savaşını veren öncülerimiz bağımsızlık savaşının yalnızca silahla, askerle başarıya ulaşmayacağının bilincindeydi onlar Anadolu ajansını kurdular, Hakimiyet-i Milliye’yi kurdular ve hakikati Anadolu’ya tüm dünyaya duyurdular. Bu anlamda Filistin’de zulme karşı dururken gazetecilerin hangi görev bilinci ile görevlerini yaptıklarını biliyoruz ve Ankara’dan Filistin’de görev yapan meslektaşlarımızı selamlıyoruz” dedi.

98 GÜNDE 112 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Platform adına basın açıklaması yapan gazeteci Tayyar Tercan, 7 Ekim’den bu yana Gazze’de 112 gazetecinin İsrail tarafından hedef gözetilerek katledildiğini söyledi. Yaklaşık 60 milyon insanın öldüğü ve 2820 gün süren 2. Dünya Savaşı’nda 69 gazetecinin öldüğünü belirten Tercan, “Terör örgütü İsrail, 98 günde 112 gazeteci öldürdü ve bu sayı her geçen gün artmaya devam ediyor. İsrail, susturmak için sadece gazetecileri öldürmüyor, akıl almaz bir vahşilikle gazetecilerin ailelerini de hedef alıyor.” dedi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.