“Gazze’de siviller ve gazeteciler katlediliyor”

Batman Bağımsız Gazeteciler Derneği (BAB-GED) Başkanı Veysi Demir yayımladığı ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ mesajında, işgalcilerin Gazze’de katliam ve soykırıma değinerek, İsrail’in bilinçli ve planlı olarak sivilleri ve gazetecileri hedef aldığını söyledi.

“Gazze’de siviller ve gazeteciler katlediliyor”
Yayınlama: 09.01.2024 15:18:23
17
A+
A-

BAB-GED Başkanı Demir, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gazetecilerin 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmalarının ardından 10 Ocak tarihinin “Çalışan Gazeteciler Bayramı” daha sonrada “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlandığını hatırlatan Demir kutlama mesajında, “Gazeteciler, bir toplumun gözü, kulağı ve dilidir. Gece-gündüz, tatil-bayram demeden çalışan ve büyük bir özveriyle, emek harcayarak toplumu aydınlatmak için adeta bütün zamanını işine adar. Basın mensubu bu görevi yaparken basın meslek ilkelerine ve basın ahlakına uygun hareket eder.” dedi.

“YEREL MEDYA DESTEKLENMELİ”

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların en çok etkilediği kesimlerin başında yerel basının geldiğine işaret eden Demir, “Ülkemizde yaşanan ağır ekonomik zorlukların etkilediği kesimlerin başında basın sektörü ve yerel medya geliyor. Devlet ve ilgili kurumlar mesleklerini hakkıyla yapmaya çalışan basın kuruluşları ve çalışanlarına destek vermelidir. Toplumun habere, bilgiye ve fikre ulaşmasını, haberin derlenmesini ve yayılmasını sağlayan gazeteciler, kamuoyu oluşturmak ve kamu vicdanının sesi olmak gibi hayati bir göreve sahiptir. Gazeteciler bu yönüyle toplum adına denetleme işlevini de yerine getirirler. Bu işlevi yerine getirebilmeleri için çalışma şartları ve özlük hakları çözülmelidir.” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.