Oscarlı oyuncu DiCaprio, kayıp balığa dikkat çekti

Dünyaca ünlü oscarlı oyuncu Leonardo DiCaprio sosyal medya hesabından dünyanın en zor bulunan balığı olan ve çevre haberleri ile tanınan Batmanlı gazeteci Yoksu’nun çektiği fotoğrafları imzasını da atarak paylaştı.

Oscarlı oyuncu DiCaprio, kayıp balığa dikkat çekti
Yayınlama: 17.01.2024 13:37:51
Düzenleme: 17.01.2024 13:38
212
A+
A-

Cizreli balıkçı Mehmet Ülkü ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden akademisyenlerin iki çabası sonucu bulunan leopar sazanını paylaşan DiCaprio Dicle’nin kayıp balıklarına dikkat çekti.

Oscarlı oyuncu Leonardo DiCaprio iki yıl önce bulunan Batman bantlı çöpçü balığını paylaşarak balığı dünya gündemine girmesini sağlamıştı. Çevre ve ekolojiye olan duyarlılığı ile bilinen Oscarlı oyuncu geçtiğimiz günlerde Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden akademisyenler Doç. Dr. Cüneyt Kaya ve Dr. Münevver Oral’ın ısrarlı arayışı ile bulunan ve gazeteci Metin Yoksu’nun fotoğrafladığı leopar sazanını instagram hesabından paylaştı.

DiCaprio, paylaştığı haberde yeniden bulunan balığın son otuz yılda avcılık, baraj inşaatı, kirlilik, habitat tahribatı nedeniyle balığın artık neslinin tükenme nedenleri olduğunu yazdı. Öte yandan DiCaprio, dünya üzerinde tatlı su bakışlarının yüzde 25’nin nesli tükenme tehlikesinde olduğunu Dicle Nehri’nde leopar sazanının bulunmasının önemli bir umut olduğunu da vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.