Ağaçlarda budama zamanı

Bahar aylarının yaklaşmasıyla fidan satışları ve budama işlemleri başladı.

Ağaçlarda budama zamanı
Advert
Yayınlama: 27.02.2024 12:45:03
32
A+
A-

Havaların ısınmasıyla birlikte ağaçların ve bahçelerin bakım zamanı geldi. Meyve ağaçlarına bakımın en önemli unsurlarının başında da budama geliyor. Batman’da özellikle son yıllarda önem kazanan meyve yetiştiriciliğinde kalite ve verimi artırmak amacıyla kaliteli meyve üretimi, iyi bakım ve beslemenin yanında doğru zaman ve yöntemle yapılan budama sonucunda da oluşmaktadır. Ağaç budama ve fidan dikme hakkında açıklamada bulunan fidan satıcıları, bahar ayların yaklaşmasıyla fidan satışlarının ve budama zamanın başladığını söyledi. Fidan satıcıları vatandaşlara tavsiyede bulunarak özellikle ağaçlarda verimin arması ve zarar görmemeleri için ağaç budamalarını işten anlayan birilerinin yapması gerektiğini ifade etti.

“AĞAÇ DİKME VE BUDAMA SEZONU GELDİ”

Sattıkları ağaç ve fidanların ilk budamasını kendileri yaptıklarını belirten fidan satıcısı Yahya Demir, “Bahar aylarının yaklaşmasıyla ağaç dikme ve budama sezonu geldi. Vatandaşlarımız buraya gelip istedikleri fidan ev ağaçları alıp dikebilirler. Tabi yılın 12 ayı boyunca da ekilen fidan ve ağaçlar vardır. Yalnız şu anda söküm ağaçlarının tam vakti olduğu için vatandaşlar istedikleri ağacı daha uygun fiyata alabiliyorlar. Fidan alan müşterilerimize fidanı nasıl ekeceğini söylüyoruz. Meyve ağaçlarını aşı zamanı geldiği zaman nasıl yapılacağını ve hangi yönde kesilmesi gerektiğini söylüyoruz ve gerekli budamanın da ilkini burada yapıyoruz. İsteyen de kendi bahçesinde budamasını kendi yapabiliyor.” dedi.

“YANLIŞ BUDAMA AĞACA ZARAR VERİR”

Yanlış budamanın ağaca zarar verdiğine dikkat çeken bir diğer fidan satıcısı Enes Taşan, “Şu an ekim ve budama zamanıdır. Meyve ağaçlarının budamasını bilen yapmalıdır. Çünkü kişi kendi kafasına göre budama yaparsa yanlış yapar ve ağaca zarar verebilir. Böyle verim verecek yerden keserlerse verim azalır ve ağaç zarar görür. Şu an meyve ağaçlarını dikmenin tam zamanı ve mayıs aynının sonuna kadar isteyen ekebilir. Şu anda neredeyse bütün ağaçları satıyoruz. Kivi ve muz ağacı hariç Batman’da hemen hemen bütün ağaçlar yetişiyor. Vatandaş ağaç budamasını yaparken çok dikkatli olmalıdır. Çünkü işi bilmeyenler yaralanabiliyor ve kendine zarar verebiliyor. Bu yüzden işi bilen birine yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.